Gorky 17

70%
„Gorky 17“ záměrně manipuluje s některými ustálenými principy počítačových her. A i když mu to pokaždé nevyjde úplně dokonale, nabízí zajímavou alternativu k titulům typu „Jagged Alliance“. S mutanty a šílenými vědeckými experimenty!

Gorky 17

Vydaly Metropolis Software v roce 1999

 

Píše se nové tisíciletí a studená válka dávno skončila. Ale její dědictví ještě přežívá, jak se přesvědčí svět na případu malého polského městečka, kde dříve sídlila tajná sovětská základna. Míří sem speciální jednotky NATO, aby prověřily zprávy o výskytu agresivních tvorů. Protože první skupina vojáků zmizela beze stopy, je do oblasti vyslán nový tým pod vedením hlavního hrdiny, Colea Sullivana.

 

Polský hrdina Jarek s prořízlou pusou a klasickou nevolí vůči všemu ruskému.

 

Tahová bojová část je nejpovedenějším prvkem hry, která kombinuje adventuru, strategii a RPG. Atraktivita soubojů stojí na velké variabilitě nepřátel, na různorodosti bojišt, která umožňují (a vyžadují) rozmanité strategické postupy, a na jejich kompaktním začlenění do příběhu. Dokáží i zaskočit, jak bylo zcela jistě záměrem autorů. Místo bitvy totiž nevidíte vcelku, a tak vedle pěti nepřátel, kteří jsou na obrazovce, mohou za jejím okrajem číhat další, kteří se na hrdiny vrhnou třeba až v poločase. Ne každému se tohle bude líbit a pravdou je, že některé souboje můžete úspěšně dokončit až po tom, co napoprvé padnete. V druhém kole pak už budete vědět, na co si dát bacha.

 

Zeleně podkreslený terén indikuje, kam až se může postava během bitvy přemístit.

 

Úvodní trojka hrdinů začíná se stejnou sadou zbraní, ale každý se může specializovat na jinou - čím častěji ji používá, tím lepší bude v zacházení s ní. Všichni si mohou navzájem vyměňovat věci i během bitvy, ovšem musejí se přesunout těsně vedle sebe, čímž ztrácejí tahové body, které se jinak využívají buď k útoku na nepřítele, nebo ke strategickému rozestavení. S každým úspěšným zásahem získávají hrdinové body zkušenosti, kterými lze vylepšovat statistiky, jako jsou celkový počet bodů zdraví, přesnost, účinnost protiútoku apod. Ovšem více RPG v „Gorky 17“ už nehledejte...

 

Grafici věnovali detailům velkou pozornost a podle nich na pánské ubikace zásadně patří bordel a nahotinky z plakátů.


Stejně tak se vzdejte nadějí na kvalitní adventuru. „Herecké“ výkony je třeba brát s nadhledem, neboť ohrané hlášky i dabing přitažený za vlasy se kvalitou podobají scénářům béčkových akčních filmů. Rozhovory žádným způsobem neovliňují další vývoj hry a ani v interakci s prostředím, či v řešení hádanek není žádná věda. Důležité objekty dokonce blikají, aby je nikdo nepřehlédl. Sullivanova parta také dostává cosi jako úkoly, ale jejich smyslem je hlavně liniová navigace napříč opuštěným městem.

 

Zásadní pravidlo - brát všechno, co padne pod ruku, neboť příležitostí na doplnění arzenálu je poskrovnu.


"Gorky 17" (nebo také „Odium“, jak byla hra pojmenovaná pro vydání v Severní Americe) vznikl před patnácti lety a proto dnes bojuje s moderní technikou. Známé jsou především problémy na strojích s grafickými kartami Nvidia, které vedou ke špatnému vykreslení grafiky anebo k tak častému padání, že je titul nehratelný. Na tyto technické problémy lze vyzrát, když do řešení zainvestuje člověk trochu času a energie. Jestli ta námaha ale stojí za to? Pokud přistoupíte na neobvyklá, ale jednoduchá pravidla, na vyšší obtížnost a užíváte si pomalé strategie a stalkerovskou atmosféru, pak nemáte co ztratit.

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows XP/Vista

Procesor 1 GHz

Paměť 256 MB RAM

3D grafická karta kompatibilní s DirectX 7

Hororové hry (gore, příšery, vědci)


Přidat komentář