Gosa (2008)

50%
Korejský horor, kde nechcete slyšet Beethovenovu melodii.

Gosa

Jižní Korea, 2008, 88 minut

 

Režie: Hong-Seung Yoon

Scénář: Hong-Seung Yoon a Eun-Kyeong Kim

Hrají:

In-sook Choi             

Da-Geon

Eun-jeong Ham

Sung Jin

 

Po docela dlouhé době je snímek „Gosa“ takovým klasickým asijským hororem, který byste z největšího kontinentu v prvním desetiletí nového tisíciletí čekali. Tohle je prostě atmosférický horor, který se snaží o to, aby byl divák vystrašen, aby byl celou dobu napjatý jako struna a v některou chvíli pak vylétnul. Pravda, nemyslím si, že se to povede, ale snaha zde byla.

Takový hezký úsměv.

Když se budete na film „Gosa“ dívat, budete mít pocit, že se jedná o něco, co bylo původně vytvořeno jako manga, respektive manhwa, když jsme v té Jižní Koreji. Má to styl, který by se do komiksové podoby docela dobře hodil. Ale pokud jsem mohl dohledat, námět je originálně napsán pro film, kde také relativně funguje. Přece jen, zvuková stránka je zde docela důležitá.

V tělocvičně hrozí nebezpečí.

Ve škole se totiž chystají testy, které mají určit dvacet nejzdatnějších studentů, kteří budou vybráni do speciální třídy, což by jim hodně pomohlo v jejich rozvoji. Při prvním testu se psychicky zhroutí jeden ze studentů. Jak testy pokračují, začínají se dít další podivné věci. Studenti mizí, mají vidiny. Jako kdyby bylo všechno spojeno se zvonkem, který testy uvádí, zvonkem, který zní jako Beethovenova „Pro Elišku“.

Ta holka má v očích smrt.

Korejci mají zajímavý vztah k vážné hudbě, a tak se moc není čemu divit, že ji jsou schopni vložit i do hororu. Nutno říct, že tady skladba skutečně funguje strašidelně a trochu se bojíte toho, co s dalším zazněním přijde. Bohužel budete mít pocit, že v tomhle ohledu zůstal potenciál nevyužit a že tvůrci nedostaly z atmosféry tolik. Najednou máte pocit, že už jste to viděli.

Lavice určená pro neposlušné žáky.

Snímek „Gosa“, který je mezinárodně uváděn také jako „Death Bell“, v konečném důsledku vyznívá jen jako další asijský horor, další duchařina, která má nějakou tu cool scénu, kde vás přímo nezamrazí, ale trochu vás to zaujme. To je docela dobré, ale dle mého to rozhodně nestačí na víc než obyčejný průměr, který se ale – ne nijak moc překvapivě – dočkal pokračování.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (duchové, survival)


Přidat komentář