Gothika (2003)

60%
Horor, který má svoje chyby, ale tím příběhem mě stejně pořád dokáže zaujmout.

Gothika

Gothika

USA, 2003, 98 minut

 

Režie: Mathieu Kassovitz

Scénář: Sebastian Gutierrez

Hrají:

Halle Berry (Miranda Grey)

Robert Downey Jr. (Pete Graham)

Charles S. Dutton (Dr. Douglas Grey)

John Carroll Lynch (Šerif Ryan)

 

„Gothika“ je jeden z těch filmů které jsem viděl dřív a udělaly na mě takový dojem, že jsem si ho docela dobře pamatoval. Recenze na Horor Webu na něj ale chyběla, a tak jsem si řekl, že by možná stálo za to se na snímek podívat znovu – pro jistotu si ho připomenout lépe – a absenci napravit. Musím říct, že to je snímek, který v sobě má dost špatných elementů, ale stejně má scény, které mrazí.

 Tady ještě jako doktorka.

Halle Berry není z těch hereček, které se budou každému líbit. Myslím herecky. Aby se líbila jen jako žena, to není tak těžké. Ona je hezká. V případě snímku „Gothika“ jsem měl ale pocit, že strašně přehrává a místy mi přišla až nesnesitelná, i když to bylo i tím, že se mi nezamlouvalo, jak je postava napsána. Scénář má bohužel více problémů, především pak co se logiky týká. Jak je sakra možné, že byla z vězení puštěna žena, která očividně zabíjela? Na posednutí se to opravdu těžko svede, alespoň z justičního hlediska.

 Tady už jako chovanec a utečenec.

Film začíná dobře. Seznamujeme se s postavami, s prostředím psychiatrické léčebny. Jsou zde načrtnuty vztahy mezi postavami. A pak střih. Zvrat jako blázen. Doktorka Grey (Halle Berry) najednou není tím, kdo vyšetřuje pacienta, ale sama se probouzí v cele léčebny, kde doposud pracovala. Nepamatuje si tři dny, nepamatuje si, co dělala, neví o tom, že je její manžel mrtvý. A už vůbec neví to, že ho sama zabila.

 Kamarádku si našla.

Následuje vyšetřování toho, co se vlastně stalo. Ona si myslí, že ji něco posedlo, respektive, že po ní jdou duchové. Neví proč, ale má to zjistit. Nikdo jí samozřejmě nevěří. To, co nakonec Miranda Grey zjistí, to je docela drsné a celý život se jí převrací. V tomhle směru je snímek nesmírně silný, i když není tak explicitní, jak jsem si ho pamatoval. Jsem docela rád, že jsem „Gothiku“ viděl ještě kdysi dříve a udělala na mě dojem. Teď už by se jí to tolik nepovedlo.

Manželé to někdy nemají jednoduché. 

Kdyby snímek „Gothika“ neměl takové chyby v logice a kdyby Halle Berry nebyla místy tak otravná, je to nesmírně dobrý horor, protože jsou zde scény, které jsou skutečně děsivé. Bohužel některé naprosto samoúčelně, aniž by byly vysvětlitelné a pevně zasazené do děje. Docela by mě zajímalo, jestli manželka Johna Carrolla Lynche se svým manželem po zhlédnutí filmu spala v jedné místnosti. Nebo v jednom domě.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář