Graham Masterton: Rozbití andělé

75%
Katie Maguire musí řešit další případ, který bude neméně nebezpečný než ten první.

Graham Masterton: Rozbití andělé

Broken Angels

Vydalo nakladatelství Host, 2015, 329 Kč

 

Po knize „Bílé kosti“ je zde Graham Masterton s další knihou, která se řadí do ranku thrilleru, který má prvky detektivky a hororu. Těch detektivních prvků je rozhodně více, ale ani fanoušci hororu nebudou ochuzeni, protože Masterton je poměrně tradičně velmi krvavý a velmi brutální, což nemusí každému sedět, ale na druhou stranu je to velmi příjemné oživení vzhledem k tomu, jak se krve mnozí autoři bojí.

 Česká obálka knihy Rozbití andělé.

Jako kdyby Graham Masterton vycházel ze severských autorů, ale on už je na trhu přece jen o něco déle, jen k nám se dostává až postupně. Přiznám se, že jsem se na návrat k jeho Katie Maguire docela těšil, protože je to zajímavá policistka, která se pohybuje v zajímavém prostředí a řeší případy, které vás nenechají chladnými, navíc jsou velmi nápadité a poměrně originální.

 Starší fotografie Grahama Mastertona.

Děj se opět odehrává v Irsku, kde komisařka Katie Maguire musí řešit další zapeklitý případ. Řekou je vyplaveno tělo mrtvého člověka. To samo o sobě je zlé. Horší je, že se zjistí, že mrtvým je kněz. Může se stát, že se člověk utopí. Jenže záhy je objeveno, že kněz nejen, že byl zabit, ale také zohaven a nakonec i vykastrován. Tohle už je zlé, i když se bude místní církev snažit o to, aby všechno ututlala. To by se možná dalo, kdyby se vražda neopakovala a brzy se nenašel další zohavený kněz.

 

Oblast tak musí řešit velmi závažný problém. Je zde vrah kněží, který se podle všeho chce mstít na lidech, kteří měli pedofilní sklony. Oba ze zabitých byli v minulosti obviněni z obtěžování chlapců, ale nic se jim nedokázalo. Katie se se svými lidmi musí ponořit do prohnilosti církve a zjistit, kde je zakopaný pes a proč vrah útočí. A samozřejmě také objevit to, kdo vlastně vrahem je.

 Logo nakladatelství Host.

Graham Masterton se primárně soustředí na jeden jediný případ, ale v jeho podání máte pocit, že se skutečně jedná o funkční policejní stanici, kde jsou i další případy. Kromě toho se zaměřuje i na jednotlivé postavy a věnuje jim dostatek prostoru, ale ne tolik, aby se z knihy stávala telenovela. Postavy mají vývoj a Masterton se nebojí sáhnout jim na život a některé zabít. Tohle je osvěžující a celkově funkční.

 Obálka originálního vydání.

Graham Masterton má trochu problémy se závěry, kde mám pocit, že se všechno udá moc rychle. Tady se mi pak ještě více zdálo, že už počítal s tím, že bude psát rozsáhlejší sérii, a tak si ponechal nějaké dějové linie otevřené. Proč ne. Líbí se mi na autorovi, že se nebojí násilných scén, nebojí se erotických scén, ale vše dávkuje tak, aby to mělo pro příběh smysl a bylo to uvěřitelné a nikoli jen prvoplánové. Masterton dovede zaujmout, a i když v závěru už nadšení vyprchává, pořád by měl být tenhle autor u nás čtenější než někteří severští, kteří mají jméno z mě neznámého důvodu – ano, narážím na Camillu Läckberg.

Knihu „Rozbití andělé“ si můžete objednat na stránkách: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/rozbiti-andele-1060

Hodnocení: 75 %

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář