Grave of the Vampire (1972)

60%
Když se chcete muckat u hřbitova a zrovna se probudí starý upír.

Grave of the Vampire

USA, 1972, 91 minut

 

Režie: John Hayes

Scénář: John Hayes a David Chase

Hrají:

William Smith (James Eastman)

Michael Pataki (Caleb Croft)

Lyn Peters (Anne Arthur)

Diane Holden (Anita Jacoby)

 

Při sledování snímku „Grave of the Vampire“ si budete říkat, chvílemi tedy, nikoli celou dobu, jestli jste opravdu na hororu, anebo se jedná o komedii, i když si postupem času uvědomíte, že to podle všeho měla být komedie nechtěná. Díky tomu mě ale sledování snímku „Grave of the Vampire“ bavilo a já jsem si ho docela užíval, i když je to strašné béčko.

To jsou zoubky.

Začátek filmu „Grave of the Vampire“ ale není špatný a právě zde se ukazuje, že tvůrci měli na to, aby natočili dobrý horor, jen se o někde během natáčení zvrtlo a jsou tam scény, které jsou zbytečné. Úvod je ale povedený. Jsme na hřbitově, kde si to dvojice chce rozdat v autě. Jenže si vybrali trochu špatnou noc – zrovna tuhle noc totiž z hrobu vstává upír Caleb Croft (Michael Pataki).

Chudák páteř.

Upír má docela zajímavé namaskování, není to vyloženě ten šlechtický, honosný upír, jak jsme na něj zvyklí, ale i díky tomu, že se úvodní scéna odehrává na hřbitově, máte pocit, že na dvojici v automobilu vystartoval zombík. Ale podle všeho zombík myslící. Pěkně si podá chlápka, kterého zabije, zlomí ho o náhrobek, a pak si podá i ženu. Tu tedy trochu jinak. A právě tady začíná zápletka snímku.

Co to miminko pije?

Anne Arthur (Lyn Peters) je po znásilnění upírem těhotná, ale rozhodně to není standardní těhotenství. Doktoři jí dokonce říkají že její plod je mrtvý. Jenže Anne na potrat nejde, respektive dítě samo se potratit nechce a zůstává v jejím břiše. A pak se narodí. Rozhodně to není miminko, které by bylo spokojené s tím, že se mu dá klasické mlíčko z prsu. Ne, ono by chtělo z prsu něco jiného.

Trochu jiný výraz než na prvním obrázku.

Americký snímek „Grave of the Vampire“ je za mě velmi povedené retro, které jsem si užíval, a to i přesto, že je tam docela dost hluchých míst. Taková ta duchařská seance, to jsem měl i pocit, že se tvůrci naprosto vědomě rozhodli, že chtějí nudit. A jo, budou nudit, chvílemi je to fakt nudné, ale pořád jsem z toho měl parádní feeling semdesátek a to, že se film nebere vážně.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář