Gravitace (2013)

100%
Něco takového jako "Gravitace" je prostě pecka a byla by škoda se jí alespoň krátce nevěnovat.

Gravitace

Gravity

USA, 2013, 91 minut

 

Režie: Alfonso Cuarón

Scénář: Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón a George Clooney

Hrají:

Sandra Bullock (Ryan Stone)

George Clooney (Matt Kowalski)

 

Jsou filmy, o kterých pořádně člověk neví, co napsat. Je to hlavně proto, že jsou natolik dobré, že už prostě bylo všechno napsáno a nemá smysl to opakovat, a také proto, že člověk vždycky radši píše o tom, co se mu nelíbilo, protože je to i větší zábava. „Gravitace“ je jeden z nejlepších sci-fi filmů poslední doby, navíc bych se nebál ani říct, že to je jeden z nejlepších filmů poslední doby vůbec skrz všechny žánry. V čem spočívá jeho výjimečnost? Proč se o něm tak básní?

Byla to jen celkem obyčejná mise.

Tak v první řadě je to díky vizuální stránce, která je prostě úchvatná. Film jsem viděl v klasickém kině, žádná 3D verze, a přesto jsem na plátno hleděl naprosto uchvácen. Přitom to bylo strašně jednoduché. Otec a syn Cuarónové si řekli, že natočí film ve vesmíru a pojmou ho realisticky. Ten příběh vážně není nijak zásadně komplikovaný, ale to provedení, na tom tentokrát záleží především. Právě díky nádherným záběrům je tenhle film výjimečný. Je toho však samozřejmě více.

Už se to blíží!

„Gravitace“ vypráví o tom, že při jedné misi na orbitě Země dojde k nepředpokládané události. Rusové ničí jeden svůj satelit a ten zničí další a další a dojde k řetězové reakci, která ohrožuje tříčlennou posádku mise. Rychle dojde k jejímu ztenčení na dva členy a těmi jsou George Clooney a Sandra Bullock. Tihle dva se pak snaží ve vesmíru přežít a vrátit se Zemi. On je ostřílený kosmonaut, ona je na první misi a je z toho dost vyjukaná, když to řeknu slušně.

Ne! George Clooney se přece nepustí!

George Clooney nemá postavu, která by měla nějakou zásadní hloubku, ale jeho chlapácký styl byl pro tuhle roli naprosto vhodný. Sandra Bullock, která je hlavní postavou, má mnohem více místa, a to především pro vypjaté scény. I když je mi jasné, že někomu přijde otravná a jednotlivé scény možná až moc hrocené, já si stojím za tím, že její pojetí bylo v rámci dané výchozí situace celkem realistické a věřil jsem jí, že je v pořádných... problémech. Koneckonců, realističnost, to je hlavní deviza filmu, protože to jak jsou zde znázorněny fyzikální zákony, to je naprosto úchvatné. Jen si nejsem jistý, že by se Sandra v závěru opravdu na ty nohy postavila.

Na všechno je úplně sama.

„Gravitace“ nám ukazuje, že poslední dobou se opravdu točí zajímavé sci-fi filmy, což je naprosto skvělé. Jeden by si myslel, že žánr už bude vyčpělý, ale stačí jen autorský přístup, láska k žánru, celkem dost peněz, a najednou před sebou máte skutečně skvělou podívanou, která je vizuálně nádherná, napínavá, promyšlená a stane se pro vás v kině opravdu zážitkem, jak by to v kině koneckonců mělo být pokaždé.

 

Hodnocení: 100 %

Vaše komentáře

Veronik
Tohle byl první film, u kterýho mi bylo blbě. Vidět Zemi takhle z druhý strany, jak Vás vesmír vtahuje... točila se mi hlava. Po vizuální stránce to bylo dokonalý. George se na plátně moc neohřál, Sandra z něj zase neslezla. Trošku mi vadili hodně vyhrocený scény, ale v celkovém souhrnu 80% :-)
Veronik 08.12.2013 20:54:58 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Jsem rád, že se film líbil. Je pravda, že herecky to není až tak geniální, ale vizuálně mě to naprosto dostalo.
Martin Štefko 08.12.2013 20:58:32 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy


Číst komentáře