Gremlins (1984)

80%
Tyhle potvůrky si prostě zamilujete.

Gremlins

Gremlins

USA, 1984, 106 minut

 

Režie: Joe Dante

Scénář: Chris Columbus

Hrají:

Zach Galligan (Billy Peltzer)

Dick Miller (Murray Futterman)

Phoebe Cates (Kate Beringer)

Polly Holliday (Ruby Deagle)

 

Tohle je prostě televizní klasika a překvapiv nejen u nás, ale i v Americe, kde už se nějakou dobu mluví o tom, že by se natočil třetí díl, anebo se bude celá série restartovat. No uvidíme. Nic konkrétního se zatím pořádně neví. Vraťme se ale k původnímu filmu, který odstartoval menší šílenství kolem roztomilých chlupatých příšerek, jejichž přítomnost v rodině není jen radostí.

 Roztomilost sama.

Pravidla jsou jasná. Mogwai jsou příšerky, který nesmějí být vystaveny dennímu světlo. Světlo jim ubližuje. Zároveň by se chlupáči neměli dostat do kontaktu s vodou. Následky jsou... no, řekněme reprodukční. A poslední pravidlo? Ano, to je samozřejmě nejdůležitější – mogwaie nesmí jeho majitel krmit po půlnoci, i kdyby si příšerka žadonila, jak chtěla. Samozřejmě, že velmi záhy dojde k porušení všech pravidel.

 On se snad množí!

Krmení po půlnoci je nejhorší, což je vidět i na následcích. Z roztomilých chlupáčků se stávají ošklivé potvůrky s ještěří kůží, pořádnými zuby a smyslem pro humor. Tedy pokud kousnete, že se do vás zahryznou. „Gremlins“ je pořád primárně komedie, i když pro děti je zde dostatek momentů, při nichž je snadné se bát. Mohu potvrdit, protože já jsem se tohoto film jako dítě kdysi opravdu bál a moc komický mi nepřišel.

 Nejdřív se pořádně najíst.

Joe Dante si vybírá skvělé hororové momenty, které nežene do explicitnosti, ale právě to, že místy nevidíme, co na nás čeká, například někde pod stolem, hrůzu vzbuzuje a prohlubuje. A pak samotní přeměnění gremlini jsou prostě v některých chvílích docela odporní a jde z nich strach. Tohle je na snímku prostě krásné. Spojuje rodinou komedii s hororem v mixu, který je nesmírně funkční. Chris Columbus napsal scénář, jenž se mu povedl možná nejvíce v jeho kariéře.

 A teď jednu vánoční!

I po letech je snímek „Gremlins“ skvělým komediálním filmem, v kterém jsou výtečné hororové scény. Práce s loutkami je parádní a není ji možné vytknout v podstatě nic. Film stále působí jako nesmírně dobře natočený, navíc je si vědom svého místa v čase, a to jak skutečném (odkazy na různé filmy), tak i v čase, kdy se děj odehrává – Vánoce. Všechno je využito ku prospěchu příběhu.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, děti, komedie)


Přidat komentář