Gremlins 2 (1990)

70%
Méně hororové než první díl, ale pořád zábava.

Gremlins 2

Gremlins 2: The New Batch

USA, 1990, 106 minut

 

Režie: Joe Dante

Scénář: Chris Columbus a Charles S. Haas

Hrají:

Zach Galligan (Billy Peltzer)

Phoebe Cates (Kate Beringer)

John Glover (Daniel Clamp)

Robert Prosky (Fred)

 

Gremlini se po pár letech vrátili a Joe Dante se rozhodl, že tohle už nebude nic, co by alespoň trochu připomínalo horor, ale bude se jednat o čistou, trikovou komedii, která bude mít trochu ten společensko-kritický podtext, aby to nebylo úplně jen o tom smíchu. A tohle pojetí se celkem vydařilo. Komedie není úplně tupá a má dobré momenty, které oceníte nejen jako milovníci komedií, ale i milovníci něčeho, co má smysl.

 Místní debílek.

Cesta Gremlinů na světlo a na jídlo po půlnoci není nijak komplikovaná. Gizmo, ten nejroztomilejší, u kterého to vždycky začíná, je ve vlastnictví Číňana, jehož dům chtějí získat pro novou komerční zástavbu. Takže ano, dostáváme se k tomu, že v hlavní roli bude také obrovská firma, kde jsou zajímavá pravidla toho, co je možné dělat, jak je možné si vyzdobit „kancelář“, apod. Číňan umírá a Mogwai uniká – nachází ho jeden bláznivý vědec, který ho odnese do budovy, kde mimochodem pracuje i Billy z prvního filmu.

 To je ale dáreček.

Kate a Billy se vracejí a oba pracují v obrovské budově magnáta Clampa, který je podle všeho podivínem. Billy se dozví, že mají na výzkumném patře zavřeného Gizma, a tak se rozhodne, že ho osvobodí. Naprostou shodou náhod, samozřejmě, dojde k tomu, že Gizma někdo poleje a celý kolotoč může začít. V New Yorku se vyrojí pořádná banda ošklivých ještěrek, protože ti celkem roztomilí Gremlini se nají po půlnoci.

 Zajímaví vědci.

Tentokrát to ale opravdu není děsivé, spíše jde o sled jednotlivých gagů, kdy i Gremlinům jsou dávány konkrétní osobnosti a oni se nějakým způsobem podle toho chovají. Díky experimentům pak získávají ještě další specifické vlastnosti. Hlavou experimentální sekce u Clampa je mimochodem Christopher Lee v postavě doktora Cathetera. Ten ale nějak moc prostoru nedostane. Zaměřeno je na jiné.

 Povídejte mi o tom.

Snímek „Gremlins 2“ jsem měl zafixovaný jako komedii, a to je pro něj skutečně zásadní určení. Je to komedie a primárně jako komedie funguje. Jsou zde scény, které jsou opravdu zábavné a které si pamatuji i po letech. Ta kritika gigantických společností je zde podána hezky, úderně, přehnaně. Je to jiný film než ten první, ale to neznamená, že by byl špatný. Špatný jednoduše není.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, komedie)


Přidat komentář