Grotesque (2009)

70%
"Grotesque" je ukázkou toho, co je dnes také chápáno jako horor, ač na vás film působí hlavně tak, že vás zhnusí.

Grotesque

Gurotesoku

Japonsko, 2009, 73 minut

 

Režie: Kôji Shiraishi

Scénář: Kôji Shiraishi

Hrají:

Tsugumi Nagasawa (Aki)

Hiroaki Kawatsure (Kazuo)

Shigeo Ôsako (Trýznitel)

 

Už dlouho jsem se chtěl dostat k nějakému filmu, který se bude prezentovat především ultra násilím. Sáhnul jsem po něčem, co je v tomto žánru vlastně už legenda, ač se jedná o snímek poměrně mladý. Japonci jsou svými ultra gore filmy, které mají velmi blízko skutečnému snuffu, již vyhlášení, a tak jsem si od „Gurotesoku“ sliboval něco speciálního. To se v plné míře nedostavilo.

Tady prostě nejsou hezké scény.

Ano, ten film je skutečně ultra drsný. Jsou zde scény, které jen tak někde neuvidíte, ale problém je v tom, že tohle je snímek, který hraje především na tuhle jednu strunu. Fyzický i psychický lidský hnus zde jsou ukazovány v plné míře. A ano, na člověka, který neví, do čeho jde, to může být silně traumatizující. Pokud se vám dělá špatně, když ve filmu vidíte krev, tak to prostě nedáte. Tohle je jednoduše dané. Vy s tím nic neuděláte.

Ladění do hnědé jen přidává na dojmu odpornosti.

„Gurotesoku“ hraje na to, že vás zhnusí, že zasáhne všechny vaše buňky a proveze vás pořádnou depkou z toho, co člověk člověku dokáže udělat. Když si uvědomíte, že ty postavy prostě nemají jak uniknout, že nemají jedinou šanci, odrovná vás to. Tahle bezmoc je sama o sobě dost šílená. A navíc pak přichází ta příšerná bolest. To, co dokáže i nedokáže lidské tělo snést, hlavně díky našim milým nervům, je prostě síla a Kôji Shiraishi to vyhmátl docela dobře.

Oba dva mučení si užijí svoje.

Dějově se filmem nezabývejte. Je to trochu jako první „Saw“. Dvě osoby se ocitnou v hnusné místnosti, ale nejde o to, aby se z ní dostaly. Spíš jde o to, aby se ven nedostaly nikdy. Muž a žena jsou připoutaní a v místnosti je s nimi ještě jeden magor. Ten je začne mučit. Psychicky i fyzicky zároveň. Je to zvrácený psychopat, ale přesně ví, co má dělat. V tom je to šílenství ještě děsivější.

A to je konec.

„Gurotesoku“ není filmem, který by ve vás nic nevyvolal. V někom možná vyvolá i zvracení. Minimálně za tohle si rozhodně body zaslouží. Bohužel absence příběhu je cekem velký nedostatek. V rámci žánru je to nadprůměr, ale stejně jsem měl pocit, že by to mohlo být ještě hnusnější, i když kontrasty mezi klidnými a vyhrocenými scénami jsou skutečně silné. Pokud vy máte silné žaludky, zkuste to. Je to nová zkušenost.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (gore, mučení, hnus, vrazi)


Přidat komentář