The Queen of Spades (1949)

60%
Puškin v britském provedení.

The Queen of Spades

Velká Británie, 1949, 95 minut

 

Režie: Thorold Dickinson

Scénář: Rodney Ackland a Arthur Boys podle příběhu Alexandra Puškina

Hrají:

Anton Walbrook

Edith Evans

Yvonne Mitchell

Ronald Howard

 

Pře jenom, adaptovat dílo Alexandra Sergejeviče Puškina jako horor a očekávat, že to skutečně jako horor bude znít, není až tak úplně smysluplné, hlavně pokud mluvíme o roku 1949, kdy byl snímek „The Queen of Spades“ natočen. Rozhodně se ale můžete těšit na to, že vás čeká poměrně zajímavě natočené dobové drama, které má několik svých temných momentů.

Co je s paní?

Děj snímku „The Queen of Spades“ se točí kolem toho, že tu máme hraběnku, co měla tuze ráda karty a chtěla v nich být nejlepší. A tak uzavřela smlouvu s ďáblem, což skutečně vedlo k tomu, že nedokázala prohrát. Tohle se moc nelíbilo jejím protihráčům, nejméně pak armádnímu důstojníkovi, který se rozhodne, že s tímhle musí něco udělat, protože takhle to dál nejde.

Asi na ni naléhá.

A tak milý Herman (Anton Walbrook) zabije hraběnku. Jenže se mu to docela vymstí, protože hraběnka se nechce se svým stavem tak úplně smířit, a tak milého vraha navštěvuje jako duch. Ten je z toho celkem špatný, ale tak co si myslel, když zabije někoho, kdo má uzavřenou smlouvu s ďáblem? V té chvíli se film „The Queen of Spades“ mění především v psychologické drama.

Ale ona se nedá!

Dějově je snímek „The Queen of Spades“ v podstatě klasickým faustovským příběhem, což je něco, co se v literatuře objevuje dlouhodobě a je to motiv, který mají autoři rádi, stojí za prozkoumání, stojí za to, aby mu věnovali svůj vlastní pohled. A platí to i pro snímek „The Queen of Spades“, který se místy tváří hodně jen jako historické drama, ale sem tam překvapí velmi dobře zahranou i natočenou scénou.

Ty paruky...

Britský snímek „The Queen of Spades“ potěší především milovníky psychologického dramatu, ne tolik hororu. Přece jen, tolik z hororu to nemá, i když pár scén je dobře natočených. Především se podařilo převést nějaké základní myšlenky z literárního díla do filmu s tím, že zůstala zachována doba. Ale ten příběh by si asi zasloužil modernizovat do současnosti.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář