Guinea Pig (1985)

35%
Pokračuji v prozkoumávání drsnějšího hororového žánru, kterým je japonské exploitation/torture porn.

Guinea Pig

Japonsko, 1985, 43 minut

 

Režie: Satoru Ogura

 

Jedná se o krátký snímek, který má 43 minut. Osobně moc nejsem na to rozdělovat filmy na tři kategorie stopáží – krátká, střední a dlouhá stopáž. Co by pak byly filmy, které mají více jak tři hodiny? A že také jsou a nemusí se jednat je o filmy jako „Satanské tango“. Osobně si rozděluji filmy na krátkometrážní (do jedné hodiny) a dlouhometrážní (nad jednu hodinu). Podle této podmínky je tedy japonský snímek „Guinea Pig“ krátkometrážním filmem. A je to dobře.

Fackami to jen začíná.

„Guinea Pig“ je ukázkou stylu, v němž se Japonci do jisté míry vyžívají. Bolest je pro ně něco, co dokáží zobrazit způsobem, kterému se vyrovnají samozřejmě i další země, ale kvantita japonských filmů, které se zaměřují právě na bolest a mučení jakéhokoli charakteru, je poměrně vysoká. V České republice tolik podobných snímků rozhodně nemáme, my jsme spíš na ty komedie.

Nemá jak uniknout.

Krátký film „Guinea Pig“ je vlastně stylem – alespoň jak se v úvodu prezentuje – takové mockumentary. Jedná se o dokument, který se snaží zachytit to, jakou bolest, jaké mučení ještě lidské tělo snese. Prznitelé na to jdou skutečně vědecky, protože postupně zkoušejí různé metody mučení – facky, kopance, kleště, točení na židli, zvuk, vytrhávání vlasů a nehtů, atd. Děsivost mučení se stupňuje, „vědeckost“ ale stále do jisté míry přetrvává – vidíme, kolikrát byla žena fackována, jsou zde údaje o tom, jak dlouho byla vystavena kakofonickým zvukům, apod.

Příprava na finále s okem.

Pokud se týká formy snímku, je to celkem zajímavý nápad, pokud se týká samotného provedení, snímek není v ničem zásadním objevný, a co si budeme povídat, byl natočen jen pro to násilí samotné. Obětí je žena, což je další specifikum těchto japonský filmu, obecně torture porn. Svět je sexistický a vládnou mu muži, co bystě chtěli? Vždycky se líp dívá na mučenou ženu než na mučeného chlapa, protože očividně je primárně zacíleno na mužské publikum.

Finále s okem.

Japonský film „Guinea Pig“ zásadně nevyniká zpracováním, protože i před rokem 1985 se daly najít filmy, kde bylo gore mnohem naturalističtější. Mlácení kladivem do ruky je očividně hodně špatně udělané, na druhou stranu, propichování oka je uvěřitelné dost, i když si všimnete detailů, které stále narušují reálnost toho všeho, co vidíte. Film tak nepůsobí ani moc znepokojivě, ale spíš trochu nedotaženě. Jako myšlenka zajímavé, ale jsem přesvědčen o tom, že následující díly to dotáhly ještě dál, a to i v realističnosti, o kterou jde u těchto filmů především.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (gore, mučení, hnus, vrazi)


Přidat komentář