Hadí jáma a kyvadlo (1967)

50%
Old Shatterhand v hororu? Ano!

Hadí jáma a kyvadlo

Die Schlangengrube und das Pendel

Západní Německo, 1967, 80 minut

 

Režie: Harald Reinl

Scénář: Manfred R. Köhler podle povídky Edgara Allan Poea

Hrají:

Lex Barker (Roger Mont Elise / Roger von Marienberg)

Karin Dor (Baronka Lilian von Brabant)

Christopher Lee (Hrabě Frederic Regula / Graf von Andomai)

Carl Lange (Anatol)

 

Harald Reinl je německý tvůrce (i když on se vlastně narodil ještě v Rakousku-Uhersku a v Německu až později žil a pracoval), který se proslavil hlavně díky filmům s jednou u nás velmi známou postavou. Jednalo se o snímky s Vinnetouem. A samozřejmě i s jeho bílým bratrem Old Shatterhandem. Kromě mayovek měl ale Reinl točit i sérii filmů podle Edgara Allana Poea.

To je moje Ribana!

Došlo jen na jeden snímek, celkem logicky se nabízí, že to byl film, který byl u nás distribuován jako „Hadí jáma a kyvadlo“. Zahrál si zde hlavní roli Lex Barker, který se tak v podstatě stal jedním z Reinlových dvorních herců, ale nechyběla ani režisérova tehdejší manželka Karin Dor, ta se zase proslavila postavou Ribany. Jen rok po premiéře filmu „Hadí jáma a kyvadlo“ se s Reinlem rozvedla. Snad za to nemohla kvalita snímku.

Že by hrál kladného hrdinu?

Pro hororové fanoušky je zajímavá skutečnost, že se zde objevuje – jak jinak než v démonické roli – Christopher Lee. V podstatě šlo o to, aby si zopakoval nějakou tu roli, kterou natáčel pro studio Hammer, akorát tentokrát v německé produkci a trochu jinak. Snímek „Hadí jáma a kyvadlo“ má totiž docela blízko ke komediím, kdy je mnoho scén odlehčených. Natolik, že hororového je zde málo.

Kam je psaní zavede?

Snímek „Hadí jáma a kyvadlo“ je jednoznačně béčkovým kouskem, za což se nestydí a docela si v tom libuje. Škoda, že to není trochu vážnější, to mi ve filmu chybělo. Kvalita obrazu samotná není moc skvělá, ale tvůrci se snažili, aby bylo poznat, že jsou zde mučící nástroje a že by to mohlo bolet, když se jim člověk dostane do spárů. Už od začátku vám ale bude jasné, jak tohle skončí. A o tom to možná ani není.

Ne, Lee prostě kladné postavy moc nehrál.

Západoněmecký snímek „Hadí jáma a kyvadlo“ je ukázkou toho, jak chtěli tvůrci po úspěchu mayovek prorazit i trochu jinde, navázat na jiné klasiky, ale jak se jim to nepovedlo. Tohle je film, který nefunguje. Chce být pro všechny, ale jako kdyby pořádně necílil na nikoho. Má to být horor, ale pro hororové fanoušky to není, má to být film pro všechny, ale zase je tam dost, co každý nesnese. Asi se není moc čemu divit, že víc podobných filmů Reinl nenatočil.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář