Halloween 2 (1981)

90%
První noc s Michaelem Myersem pokračuje a pro město to není dobré. Hlavně pro nemocnici.

Halloween 2

Halloween II

USA, 1981, 92 minut

 

Režie: Rick Rosenthal

Scénář: John Carpenter a Debra Hill

Hrají:

Jamie Lee Curtis (Laurie Strode)

Donald Pleasence (Sam Loomis)

Charles Cyphers (Leigh Brackett)

Jeffrey Kramer (Graham)

 

Někdy se stydím za to, co všechno jsem v hororu ještě neviděl. Mám na mysli klasiky jako třeba právě série „Halloween“. Zombieho mám nakoukaného a jeho provedení se mi líbí, ať už jsou na něj kritiky jakékoli. Jeho podání Michaela Myerse je neskutečně surové a kruté. Nejinak tomu bylo v případě prvního, toho originálního snímku, který natočil John Carpenter. Až nyní, po několika letech, kdy se hororem zabývám naplno, jsem se dostal k tomu, abych zhlédl i zbylé díly téhle série.

 Co člověk někdy prospí...

V případě úvodní scény jsem měl trochu pocit déjà vu, protože je zde vlastně konec prvního dílu. Není to náhoda, protože „Halloween 2“ přímo navazuje na to, co se stalo. V závěru prvního filmu jsme byli svědky toho jak doktor Loomis v podání skvělého Donalda Pleasence, několikrát střelil Michaela Myerse, ten vypadl z balkónu a pak zmizel. Co se bude dít dál?

 nikde není bezpečno.

„Halloween 2“ je poměrně nahuštěn dějem, kdy to, co se ve filmu stane, je minimálně v reálném čase, ale díky prostřihům a sledování postav je toho reálného času možná méně. Sledujeme Laurie v podání Jamie Lee Curtis, jak je převážena do nemocnice, kde je nadopována, aby se uklidnila. Doktor Loomis se vydává na lov snad nesmrtelného zabijáka, který cestou do nemocnice zabíjí kohokoli, kdo se mu připlete do cesty. Je krutý, nezastavitelný. Je jako tank, kterému se mohou do cesty stavět barikády, ale on stejně pokračuje.

 Michael si pro tebe jde.

John Carpenter si byl vědom síly svých postav a rozhodl se je ještě pořádně využít, než bude čas na další děj. Tohle by klidně mohla být součást prvního filmu, i když ten by časově výrazně nabobtnal. Ty filmy jsou neodmyslitelně spjaty a Michel Myers se zde ukazuje jako nezničitelná síla, z čehož primárně pramení strach. Tohle mělo být mimochodem i jeho poslední vystoupení, jak se ukáže ve třetím díle, ale ten prokázal, že tahle postava se musí vracet.

 Když je horká lázeň moc horká.

Scénář má svoje chyby. Jsou zde nedostatky, které jsou spojené s tím, že bylo potřeba udržet napětí a nechat postavu Myerse dojít až do konce, ale zároveň jsou zde momenty, které vás naprosto dostanou a ohromí. Zabíjení je mnohem vynalézavější než doposud a Michael používá všechno, co mu přijde pod ruku. Je krutý, je nezastavitelný a v tom je pořád jeho síla. Pokračování, které se neshledalo s osudem většiny jiných, a je minimálně stejně dobré jako první film.

 

Hodnocení: 90 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Vyjímka z pravidla - pokračování které se vyrovná originálu. Jde vlastně o druhé dějství, a nejlepší je vidět oba dva díly najednou. Pak nebude vadit že už tu není taková gradace, protože vlastně nastupujeme do rozjetého vlaku. Od začátku film chytne slušné tempo a to nepoleví až do konce. Vražd tu výrazně přibylo, což je další pozitivum. Vlastně bych tenhle díl ani nesrovnával s tím prvním, ale bral bych je jako jeden dvoudílný celek, jako Kill Bill. Tohle už se překonat nepovedlo, alespoň některé z dalších sequelů ale neudělaly ostudu (a jiné zas víc než jen to).
Adam Peňáz 28.09.2016 17:21:49 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi)


Číst komentáře