Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

60%
Michael Myers se musel vrátit, protože jinak by série skončila už třetím dílem.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

Halloween 4: The Return of Michael Myers

USA, 1988, 88 minut

 

Režie: Dwight H. Little

Scénář: Dhani Lipsius, Larry Rattner, Benjamin Ruffner a Alan B. McElroy

Hrají:

Donald Pleasence (Dr. Sam Loomis)

Ellie Cornell (Rachel Carruthers)

Danielle Harris (Jamie Lloyd)

George P. Wilbur (Michael Myers)

 

Třetí „Halloween“ nebyl zrovna velký úspěch, a tak se nabízela otázka, jak vrátit sérii alespoň trochu jejího lesku. Ona odpověď byla podle všeho docela jasná. Vraťte lidem Michaele Myerse. Studio o tom okamžitě začalo uvažovat, a to samozřejmě i v souvislosti s tím, že by se režie i scénáře chopil John Carpenter. Na filmu by spolupracovala i Debra Hill. Jenže někdy se ne všechno vyvíjí tak, jak si lidé od filmu představují.

 Já to tvoje třetí oko najdu!

Dennis Etchison, autor novelizací druhého a třetího filmu série, se měl stát Carpenterovým spolupracovníkem na scénáři. Scénář byl vytvořen, předložen studiu a odmítnut. Neshody došly tak daleko, že se John Carpenter i Debra Hill vzdali – za pořádnou finanční sumu – svých práv a ty se dostali do rukou Moustaphovi Akkadovi, který produkoval všechny filmy původní série. Ty další již nemohl, protože již nebyl mezi námi. Zemřel v roce 2005. Přesto se mu podařilo pokračovat v sérii, a to i s Myersem, který se po druhém filmu zdál skutečně mrtvý.

 Hele, jakej mám pěknej kostým!

Vrátit postavu, která měla být podle všeho mrtvá, není dvakrát jednoduché, ale v tomhle směru se tvůrci nesnažili o moc velkou vynalézavost. Jsme v době deset let po událostech prvního a druhého filmu. Laurie Strode, hlavní ženská postava prvních dvou filmů má dceru, na kterou se film zaměřuje. Michael Myers se totiž po deseti letech probouzí a jde mu právě o tuhle malou dívku.

 Takhle ještě vypadá v pořádku.

„Haloween 4: Návrat Michaela Myerse“ rozhodně není špatný film, ale najednou máte pocit, že Myers už není tak ikonickou a skvělou postavou jako v předchozích filmech. Hudebně je to pořád dobré, ale ten motiv není dokonale využit. Záběry na Michaela už nejsou tak děsivé, protože stejně víte, že na většině záběrů bude němě stát a pak najednou udeří. Jednoduše už je to prostě celkem okoukané a nevyděsí vás to tolik jako první snímek.

 Jojo, je to ta ženská z Odpadlíka.

„Haloween 4: Návrat Michaela Myerse“ je dobrý slasher a přece jen celkem úspěšně navazuje na začátek série. Od tohohle se dalo ještě odpíchnout k celkem dobrým filmům, ale uvidíme. Trochu už se zdá, že téma Michaela Myerse je vyčerpané a on už moc nemá, koho by vraždil a jak jinak by diváky zaujal. Nadále se však ukazuje, že s dobrými postavami je možné natočit dobrý slasher i potřetí.

 

Hodnocení: 60 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Já jsem s tímhle dílem poměrně hodně spokojený, po nesmyslné trojce rozhodně krok správným směrem. Sice oživení a útěk Myerse jsou vcelku levně vymyšlené, dál už je to ale lepší. Nápad s malou Jamie se může zdát vycucaný z prstu, stejně tak 'smrt' její matky, ale ono to tak nějak funguje. Michael má po kom jít, malá Danielle Harris (Annie z remaků Roba Zombieho) je více než snesitelná, což děti v hlavních rolích většinou nebývají, a pořád to má tu správně temnou atmosféru. To neznámo a tajemnost originálu se sice vytratilo, ale snad nikdo nečekal že si i čtvrtý díl udrží tak vysokou laťku. Konec sice mohl být propracovanější (ten s Michaelem) ale úplný závěr to napravuje. Takovouhle úroveň kdyby si držela všechna pokračování...
Adam Peňáz 28.09.2016 16:58:14 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi)


Číst komentáře