Halloween: H20 (1998)

40%
Výroční "Halloween" není zlý, ale všechno je to prostě moc natahované a já si to nijak moc neužívám.

Halloween: H20

Halloween H20: 20 Years Later

USA, 1998, 86 minut

 

Režie: Steve Miner

Scénář: Robert Zappia a Matt Greenberg podle postav Johna Carpentera a Debry Hill

Hrají:

Jamie Lee Curtis (Laurie Strode / Keri Tate)

Adam Arkin (Will Brennan)

Michelle Williams (Molly Cartwell)

Adam Hann-Byrd (Charles Deveraux)

 

„Halloween“ se vrací po dvaceti letech, respektive tvůrci dali fanouškům dárek k dvacátým narozeninám prvního filmu. Nejen, že vrátili opět do hry Michaela Myerse, což se dalo předpokládat, když už má film v názvu ten Halloween, ale co je důležitější, vrátila se i Jamie Lee Curtis a film tak dostává o něco hlubší rozměr, protože se předpokládá, že se bude o něco více prohlubovat původní mytologie celé série.

 Mladí a odvážní.

S tím prohlubováním mytologie to není zrovna nějak moc slavné, a tak se končí u toho, že „Halloween: H20“ je skutečně primárně dárek pro fanoušky, kteří jsou rádi, že se vrací Laurie Strode. Ta musí zase jednou čelit svému bratrovi, své Nemesis v podání vysokého muže s bílou maskou přes obličej. To, že je Michael pořád naživu, že se vrací zrovna na ten daný Halloween, už je prostě jen scenáristický blábol, který se ani nesnaží hledat nějaké hlubší, konzistentnější odpovědi.

 To není zrcadlo.

Laurie Strode se v současné době jmenuje Keri Tate a je ředitelkou na soukromé škole, kam chodí mimo jiné i její syn. Snaží se žít svůj nový život, ale temná postava jejího bratra Michaela se jí neustále vrací. Vidí ho během dne, je to temný stín, který ji provází v její hlavě. Jenže se blíží Halloween a vypadá to, že by se Michal mohl objevit znovu v celé své kráse. Laurie se snaží zůstat klidná, ale nejen ona sama brzy pochopí, že dlouhý Halloween ještě neskončil.

 Jak mu to chlapci sluší.

„Halloween: H20“ jde ve stopách devadesátkových hororů jako „Vřískot“, což je patrné i na tom, že se Michael vrací k noži a v tomhle směru je až příliš konvenční, tedy pokud pomineme úvodní scénu. Místy jsem měl pocit, že tvůrci hodně hrají na to, že jsou podle nich diváci stupidní, a tak jim dávkují scény, jejichž vyústění je naprosto jasné. Věta „Je mrtvý!“ zde zní naprosto banálně, protože je jasné, že tomu tak prostě nebude. Film si chce povodit diváka, který nad tímhle spíš jenom zívne.

 Michael je prostě nezastavitelný.

„Halloween: H20“ je pokračováním, které v konečném důsledku hodně nudí, protože ani nové prostředí prostě nezastře to, že Michael se vrací jenom proto, aby se zabíjelo. Hlubší smysl to nemá, scénáristé se plácají na místě a moc si nedělají hlavu s tím, proč to tak je, prostě to tak je. Ano, pokud se týká hororové atmosféry, nějaká tu je, to se filmu vzít nedá, ale jako součást série je to film v podstatě zbytečný.

 

Hodnocení: 40 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
V rámci série jeden z nejlepších dílů, pro mě. Kdyby zůstal posledním, jednalo by se i o důstojné zakončení. Než se Myers pořádně ukáže a rozjede se zabíjení poměrně to trvá, film má ale solidní atmosféru takže se čeká celkem dobře. Samotné krvavé řádění se drží celkem při zemi, což je škoda, naštěstí film je dobrý sám o sobě takže mu to nohy nějak extra nepodráží. Tak nějak má ze všech pokračování nejblí k originálu, což se cení. Trochu mě mrzí, že v podstatě navazuje na první dva snímky a zbytek takřka ignoruje, protože čtyřka a pětka byly solidní, zase ale šestka byla průser tak chápu snahu se distancovat, přímo navazovat na něco tak špatného by nebylo nejšťastnější. Pak sice nedává smysl že Myers stále žije, tady tomu tak prostě je a basta, ale to už je v rámci žánru kde jsou ikoničtí vrazi nesmrtelní ten nejmenší problém. Mám-li ale dál chválit, tak určitě za neuvěřiteln
Adam Peňáz 28.09.2016 15:02:06 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
...neuvěřitelně sexy mladičkou Jodi Lyn O'Keefe, škoda že nedostala více prostoru. Samotný závěr taky dobrý, proto nechápu proč to tvůrci museli tak pohnojit vznikem dalšího dílu. Aha, jasně - značka=prachy.
Adam Peňáz 24.10.2016 18:22:23 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Číst komentáře