Halloween - Prokletí Michaela Myerse (1995)

35%
Konečně se dovíme, proč je Michael Myers nezastavitelný. a není to jedno z těch příjemných zjištění.

Halloween - Prokletí Michaela Myerse

Halloween: The Curse of Michael Myers

USA, 1995, 88 minut

 

Režie: Joe Chappelle

Scénář: Daniel Farrands podle postav Johna Carpentera a Debry Hill

Hrají:

Donald Pleasence (Dr. Sam Loomis)

Paul Rudd (Tommy Doyle)

Marianne Hagan (Kara Strode)

Mitch Ryan (Dr. Terence Wynn)

 

Co asi přinese šestý díl série, která sama o sobě má rozporuplný průběh? První dva filmy jsou klasikou žánru a jedná se o to nejlepší, co kdy bylo v rámci slasheru natočeno. John Carpenter vytvořil v Michaelovi Myersovi tak ikonického zabijáka, a přitom tak jednoduše, až je to neuvěřitelné. Dokázal ale vzbudit strach, a to všemi prvky, které měl k dispozici – herci, hudbou a zvuky, kamerou a střihem. Tohle je něco, co se většině hororových autorů současnosti nedaří.

 Hele, co jsem spolkla.

Je jasné, že film už nemohl dál fungovat jen proto, že se zde bude dál vraždit. Bylo potřeba trochu prohloubit mytologii, do čehož se šestý díl skutečně pustil. Jestli je to dobře, nebo špatně, to je asi na každém, ale v mém případě je to rozhodně špatně. Mytologie se v tomhle případě stává nesmyslnou a uvařenou z vody, protože k Michelovi se něco podobného prostě nehodí. Mnohem lépe funguje jako tajemná postava, o které skoro nic nevíme, jen něco z jejího dětství.

 Že by budoucí Antman?

Ve světě, kde se Halloween odehrává, uběhlo dalších šest let. Jamie zmizela, a tak by se skoro zdálo, že Michael už nemá koho zabíjet. Ale v klidu, on se vždycky někdo najde. Ať už je to rodina, co žije v jeho domě, anebo někdo, s kým opravdu ještě má pouto. Co je ale důležitější, objevuje se zvláštní kult, který by mohl vysvětlit to, proč je Michael tak nezničitelný, jak se celou dobu prezentuje.

 Ještě že jsou všude ty věšáky.

A také to vysvětleno je. Právě díky tomu Michaelova postava ztrácí hodně na svém kouzle, což jí do jisté míry ubližuje. Proč ho prostě nenechat kráčet jako maskota Halloweenu, proč nutně vysvětlovat? Anebo ještě lepší otázka: Proč tak skvělou postavu vysvětlovat na základě tak banálního mýtu? Jako kdyby nebylo možné si trochu sednout a najít nějakou cestu v příběhu, která bude uvěřitelná a alespoň trochu novátorská. Tímhle si ale tvůrci nechtěli špinit ruce.

 Epileptický záchvat v nevhodnou chvíli.

„Halloween - Prokletí Michaela Myerse“ je krásnou ukázkou toho, jak nastavit sérii ve smyslu kvantity, ale naprosto se vykašlat na kvalitu. Je zde snaha trochu oživit sérii, o tom žádná, ale je to provedeno cestou, která není právě z nejlepších. Vytvoření nové mytologie ubližuje tomu, co bylo doposud prezentováno a dělá z toho přeplácanou slátaninu, což je velká škoda.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Souhlas s každým slovem v recenzi, jen ta procenta bych ještě ubral :)... Tenhle film Michaelu Myersovi opravdu hodně ublížil, zničil tu auru zla co zabíjí, protože prostě zabíjí, a degradoval ho na tupou loutku. Těžko říct co je horší, jestli trojka nebo tohle. Trojku lze aspoň ignorovat. To co mohlo být dobrým zakončením událostí povedené čtyřky a pětky se změnilo v nesmyslnou břečku, kterou jsem měl problém dokoukat, protože už od neuctivého a slaboduchého zúčtování s postavou Jamie kterou jsem měl rád a určitě jí přál důstojnější konec mi bylo jasné že nic co se stane před závěrečnými titulky už dojem zlepšit prostě nemůže.
Adam Peňáz 28.09.2016 15:18:20 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi, satan)


Číst komentáře