Hangar 10 (2014)

15%
A zase jedno found footage, které si myslí, že bez nápadu se dá udělat dobrý film.

Hangar 10

Velká Británie, 2014, 87 minut

 

Režie: Daniel Simpson

Scénář: Adam Preston a Daniel Simpson

Hrají:

Robert Curtis (Gus)

Abbie Salt (Sally)

Danny Shayler (Jake)

 

Na konci roku jsem kdesi četl, že rok 2014 už nebyl tak bohatý na found footage filmy a že tento žánr ustupuje. Já si nemohu pomoct, ale zase takový ústup jsem nezaznamenal. Found footage je pořád styl natáčení, který je pro filmaře zajímavý, a to i v roce 2014. „Hangar 10“ je pouze jedním z mnoha důkazů, které o tom svědčí. Found footage pořád táhne a pořád nestojí v podstatě za nic.

 A už se jede!

Říkal jsem si, že spojení hororu a sci-fi by mohlo být zajímavé, protože v mém případě to fungovalo například u snímku „Záhada Hory mrtvých“, u něhož jsem se bavil. Jenže to by se „Hangar 10“ musel pojmout jinak než jako obyčejná variace – a někdy v podstatě doslovná kopie – snímku „Záhada Blair Witch“. Hned od začátku je vám jasné, že tohle bude velmi podobné legendárnímu filmu, a to i proto, že zde vystupují jen tři herci, nijak překvapivě opět ve složení dva muži a jedna žena.

 Že by první neshody?

Aby toho nebylo málo, tak tahle trojice se vydává do lesů. Tedy oni nejprve jdou spíše na pole, kde hledají nějaké kovové předměty, což nakonec vede k tomu, že se snaží najít nějaké důkazy o tom, že v oblasti byla mimozemská aktivita. Vychází z audiozáznamu, který je prezentován na začátku filmu a kde se hovoří o pravděpodobném setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem. Na základě tohoto se pak dostávají do lesa, kde se snaží přežít, protože tam NĚCO je.

 Pěkný záběr s detektorem.

„Hangar 10“ se hodně rychle mění v klasický produkt svého žánru a není tu opravdu vůbec nic, co by z něj dělalo počin výjimečný. Ty záběry v lese, nejlépe ve tmě, jsou o ničem, jsou chabé a není na nich nic novátorského. Opravdu budete mít pocit, že se díváte na trochu jiný sestřih scén ze „Záhady Blair Witch“. Nemluvě o tom, že filmu opravdu chybí cokoli, co by diváka upoutalo. Je tu nějaká záhada, je tu něco děsivého, ale ve svém podání je to prostě slabé.

 A ještě jeden.

Found footage je žánr, který je naprosto vyhořelý, ale rozhodně není mrtvý. A to ani ve Velké Británii. Bohužel jsem čekal, že na ostrovech budou trochu originální a pokusí se natočit found footage, které něčím vynikne. Naprosto se na to vykašlali a natočili neinovativní roztřesenou věc, která si myslí, že posté bude děsit diváky naprosto stejnými záběry, které jsou pro žánr tolik typické. Inovace očividně bolí, a tak se jí found footage žánr vyhýbá jak čert kříži. Je otázkou, zda je vůbec invence možná.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (mimozemšťani, found footage)


Přidat komentář