Haze (2005)

60%
Když se probudíte ve stísněném prostoru.

Haze

Japonsko, 2005, 49 minut

 

Režie: Shin'ya Tsukamoto

Scénář: Shin'ya Tsukamoto

Hrají:

Shin'ya Tsukamoto

Takahiro Murase

Takahiro Kandaka

Masato Tsujioka

 

„Haze“ je přesně ten snímek, který vám nabídne, co je vám sděleno anotací. V anotaci se píše: „Muž je uvězněný v uzavřeném prostoru, který připomíná úzkou šachtu, a marně pátrá v paměti, jak a proč se zde ocitl.“ Tohle je něco, co dokáže vzbudit divákovu pozornost. A vzhledem k tomu, že je to japonský film, který má 49 minut, je možné očekávat speciálnější pojetí.

 Prostor je skutečně stísněný.

To speciální pojetí je v tom, že jsme celou dobu zavření spolu s hlavní postavou. Nevylezeme ven z kobky, jsme spolu s ním obětí. Je to logické, protože Shin'ya Tsukamoto, který je zodpovědný za sérii „Tetsuo“, chtěl maximálně přenést na diváka klaustrofobický prožitek, který měla i hlavní postava. A to se dokonale povedlo. Pokud máte klaustrofobii, rozhodně vám film nedoporučuji.

 Něco po něm jde?

Aby nebyla zápletka tak jednoduchá, nejen, že muž, kterého sledujeme, má díru v paměti a netuší, proč se v malém labyrintu ocitl, ale je zde ještě jedna věc – je velmi vážně zraněn na břiše a je pravděpodobné, že bez lékařské pomoci brzy zemře. Snaha posunout se v labyrintu dál však nenaznačuje, že by se v okolí potuloval nějaký doktor, který by mu s krvácením pomohl.

 Možná i na někoho narazí.

„Haze“ je ten typ filmu, kde čekáváte, že s jeho finále dojdete určitého naplnění. Nejsem si jistý, jestli tohle dokáže snímek vyloženě splnit. Finále není filosofické, má i dějové prvky, ale není to nutně jedno z těch, které vám vyrazí dech. Asi úplně nečekejte něco ve stylu filmu „Šestý smysl“. Tohle je přece jen japonská podivnost, která na vás ale dokáže pořádně zapůsobit.

 Tma tam je hodně.

Shin'ya Tsukamoto věděl, že ve filmu „Haze“ bude potřebovat víc než jen to, co je řečeno anotací. A tak přidal hodně stísněný prostor, z kterého může muž vykukovat a vidět různé děsivé věci. Tyhle obrazy nejsou pěkné, stejně jako ten, u kterého se nakonec zastaví a kde potká ženu. Tam konečně čeká rozřešení, ale vše v duchu gore a nepříjemných vizí s mrtvými lidmi.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (mučení, survival, mysteriózní)


Přidat komentář