Heartless (2009)

40%
Trochu moc roztahaný horor o jedné smlouvě s ďáblem.

Heartless

Velká Británie, 2009, 114 minut

 

Režie: Philip Ridley

Scénář: Philip Ridley

Hrají:

Jim Sturgess (Jamie Morgan)

Luke Treadaway (Lee Morgan)

Clémence Poésy (Tia)

Justin Salinger (Raymond Morgan)

 

Pokud máte rádi Jima Sturgesse, což si myslím, že je celkem možné, protože to je herec, který dovede vzbudit sympatie, pak snímek „Heartless“ stojí za zhlédnutí minimálně kvůli němu. Poklud máte rádi dobrý a hlavně nějak smysluplný horor, je otázkou, jestli vám tohle britský horor „Heartless“ skutečně dovede nabídnout. Z mého skromného pohledu tomu tak bohužel není.

Co se ti stalo?

Jim Sturgess hraje Jamieho Morgana, což je mladík, který žije ve východním Londýně, kde je svědkem celkem častého násilí. Mimo jiné i na své osobě, protože na tváři má od narození skvrnu ve tvaru srdce. To je něco, na co si vrstevníci celkem snadno zasednou a proč si zrovna jeho zvolí jako cíl šikany. A tak se Jamie tak nějak prokopává životem a snaží se nějak přežít.

Někdo mě zmlátil.

A pak zjistí, že ulice jsou plné démonů. Nebo ne vyloženě plné, ale že tu jsou nějaké divné gangy. Tedy hlavně jeden, s nímž se dostane Jamie do styku a nedopadne to pro něj zrovna nejlépe. Ale pak jsou tu ještě další gangy, které mu mohou něco nabídnout. Třeba i to, že by se mohl zbavit skvrny na tváři a konečně vypadat normálně. A nemusel by pak i v pětadvaceti být panic!

Celkem dost.

Z hlediska děje je tak snímek „Heartless“ celkem klasickým faustovským příběhem, kdy hlavní postava sice něco získá, ale musí také něco ztratit, protože jinak tyhle obchody nefungují. A tak i když vypadá normálně, je to vykoupeno tím, že musí někoho obětovat, aby sám mohl být stále takový, jaký by chtěl. Provedení pak není takové, aby to vyloženě vyrazilo dech.

A kdo je zas tohle?

Britský snímek „Heartless“ v sobě má určitý potenciál, dokonce i určitý hlubší než jen hororový přesah, ale ten je nevyužit a je příliš roztahaný na to, aby to dovedlo diváka strhnout. Dlouhý úvod, dlouhé hluché fáze. Tenhle film prostě neměl trvat dvě hodiny, na to nemá dostatečný potenciál, nemluvě o tom, že naláká na zajímavá jména (Poésy, Spall, Marsan), ale jejich potenciál absolutně nevyužije.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář