Ratu Ilmu Hitam (2019)

75%
Návraty na stará místa vyvolávající vzpomínky na staré doby jsou častým popudem hororových příběhů. Protože ne vždy vyvolávají příjemné vzpomínky. Někdy vytahují kostlivce ze skříně.

The Queen of Black Magic

Ratu Ilmu Hitam

Indonésie, 2019, 99 minut

 

Režie: Kimo Stamboel

Scénář: Joko Anwar

Hrají:

Ario Bayu (Hanif)

Hannah Al Rashid (Nadya)

Muzakki Ramdhan (Haqi)

Sheila Dara Aisha (Siti)

 

Hanif jede se svou ženou na návštěvu do dětského domova, v němž vyrůstal. Podívat se na nemocného vychovatele, který se o něj staral. Na místo se sjedou i další dva bývalí chovanci se svými přítelkyněmi. Hanif cestou cosi srazí autem, ale zdá se, že to byl jen jelen a nic vážného se nestalo. Po příjezdu do domova zjistí, že přítomny jsou jen dvě děti, manželský pár bývalých chovanců, který se teď stará o provoz a nemocný vychovatel. Všichni ostatní odjeli na výlet a mají se vrátit večer. Neuplyne dlouhá doba a v domově se začnou příchozím dít podivné věci. Hanif a ostatní se totiž vrátili i do starých, v jejich paměti již pozapomenutých, tajemství o ztracené chovance a mrtvé vychovatelce. Domov má své zamčené dveře, za nimiž se skrývá nemilé tajemství na nepříjemné události. A ty se te snaží dostat ven. Sražená žena, autobus plný mrtvých chovanců a nepříjemně živé ozvěny minulosti zadělají všem na krušnou blížící se noc.

Ratu Ilmu Hitam

V roce 2019 se spojili dva významní indonéští hororoví tvůrci a natočili remake stejnojmenného hororu „Ratu Ilmu Hitam“ z roku 1979. Scénář napsal Joko Anwar, v současnosti patrně nejvýraznější filmový hororový tvůrce z Indonésie, režie se ujal Kimo Stamboel, který má na kontě už krátkometrážní horror „Dara“ (2007), jeden příběh z povídkového filmu „Takut: Faces of Fear“ (2008) či celovečerní verzi Dara, brutální a krvavou řezničinu „Rumah Dara“ (2009).

Společnými silami se pokusili převést čtyřicet let starý příběh do moderního hávu a je třeba říci, že přes všechnu tu neoriginálnost a klasičnost vyprávěného příběhu, se jim to povedlo poměrně se ctí. Z jejich filmu jako by dýchala atmosféra osmdesátých let, struktura vyprávění, koncepce scén… Potěší naprostá absence lekaček. Skvělá ukázka, že i současný, moderní horor, se bez nich obejde a umí děsit i bez těchto prvoplánovitých berliček. A že zde pár děsivých scén je.

Ratu Ilmu Hitam

„Ratu Ilmu Hitam“ vytváří atmosféru postupným budováním napětí, sledem zajímavých scén a postupný zapojováním drsnějšího vyprávěcího stylu. Anwarovi se Stamboelem se podařilo děj posouvat zajímavými scénami. Čeká nás např. nesebevědomá žena odřezávající si z těla domnělá přebytečná kila, vždy vděčné scény se sešívačkou, nechybí pikantní scény se stonožkama. Místy jsou scény poměrně krvavé a nechutné.

Zajímavý je na Anwara nezvykle velký počet postav (pravděpodobně vycházející z původní předlohy). Se všemi si poradil vcelku obstojně, každé přisoudil svůj díl v příběhu, mnohým připravil nemilý osud.

Ratu Ilmu Hitam

Herecky si oba tvůrci přitáhli osvědčená jména. Představitel Hanifa Ario Bayu se objevil v Anwarových hororech „Dead Time: Kala“, Pintu terlarang, „Perempuan Tanah Jahanam“ a v Stamboelově hororu „Rumah Dara“. Hannah Al Rashid v Anwarově hororu „Modus Animali“ (2012) a představitel malého Haqiho Muzakki Ramdhan v Anwarově příspěvku do hororového seriálu „Folklore“ (2018).

Ratu Ilmu Hitam“ je svým způsobem klasickým představitelem duchařského příběhu odehrávajícícho se ve strašidelném domě a jeho okolí, příběhu, v němž stíny minulosti dosahují až do současnosti, příběhu nevědomí, které se neomlouvá a pomsty, která je nemilosrdná. Tohle všechno oba tvůrci dokázali převyprávět moderně a za pomocí jak obsahově tak formálně zajímavě zpracovaných scén. Kromě absence lekaček film potěší ještě podstatou zla, které svou nemilosrdností od sebe odpuzuje veškeré projevy pochopení a sympatičnosti. Zlo je zde opravdu zlé a bez slitování. Což je pro diváka jen a jen dobře.

Ratu Ilmu Hitam

Závěrečné titulky doprovází fotky z původní, osmdesátkové verze filmu a podle všeho vypadala stejně výživně, jako tento remake.

Hororové filmy (slasher, duchové, gore, příšery, béčka, mučení, hnus, survival, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář