Hei tai yang: Nan Jing da tu sha (1995)

50%
Druhá světová válka ještě nezačala, ale Japonci už na čínském území provádějí zvěrstva.

Hei tai yang: Nan Jing da tu sha

USA, 1995, 91 minut

 

Režie: Tun Fei Mou

Scénář: Tun Fei Mou

Hrají:

Liang Zhang

Yung Pan

Shao-tien Hsiung

Wen-ting Chiang

 

Tun Fei Mou se vrátil k sérii, kterou započal snímkem „Hei tai yang 731“, aby se v minulosti podíval ještě trochu dál na to, co Japonci na čínském území prováděli. Nutno říct, že měl dveře doslova dokořán, protože Japonci se zrovna nechovali jako příčetní lidé během druhé čínsko-japonské války a následně i během druhé světové války, a tak zavdali poměrně velkou příčinu k tomu, aby se o nich hovořilo jako o zrůdách.

 A bude se popravovat.

V prvním filmu série známé jako „Men Behind the Sun“ nebo také „Black Sun“ se Tun Fei Mou věnoval jednotce 731 a jejímu působení na čínském území. Ještě před začátkem druhé světové války však Japonci provedli něco, co do historie vešlo jako Nankingský masakr, kdy japonští vojáci dobyli město Nanking a po téměř dva měsíce ho plundrovali, rabovali a především zde zabíjeli a znásilňovali. Jejich „schopnosti“ se projevily v tom, že neušetřili nikoho.

 Tady se bude vařit.

Výsledkem masakru bylo zabití velkého množství lidí, kdy toto je odhadováno na statisíce. Některá čísla se dokonce blíží půl miliónů mrtvých lidí. Takhle se zasévá strach do srdcí nepřátel, respektive obyčejných lidí. Japonci dobyli tehdejší hlavní město, a proto, že je čínská armáda výrazně převažovala, rozhodli se jednat. Aby měli jistotu, že žádný voják nebude ušetřen, postarali se o každého muže určitého věku – to znamená, že spousta mladých mužů umřela stětím, zastřelením, anebo smrtí pohřbením zaživa.

 Tomu se říká hromadný hrob.

Na konci filmu se uvádí, že to, co je v něm zobrazeno, je jen malou ukázkou toho, co Japonci prováděli. Není se moc čemu divit. Jejich kodex jim to dovoloval. Zajatec nemá žádnou hodnotu. Tady se to vzalo velmi doslova. Proč vyživovat poraženého, raději se zaměřili na jejich likvidaci. To vedlo k tomu, že si výrazně menší Japonsko podrobilo obrovskou zemi. Film se pak sem tam vyžívá v tom, že něco znázorňuje až zbytečně naturalisticky, kde se jedná o efekt, nikoli o snahu správného historického záznamu.

 Jojo, velitel japonských vojsk je vysmátý.

Když snímek „Hei tai yang: Nan Jing da tu sha“ se všemi předchozími díly, je tohle vlastně to nejlepší, co bylo v sérii natočeno Je zde více dobových záběrů, především fotografií, je zde snaha informovat, nejenom šokovat. Tohle se mi na snímku, který je jinak skutečně jen o masakru a jeho různých podobách, zamlouvá. Jako dokument s výpověďmi očitých svědků by to však bylo mnohem silnější.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (gore, hnus)


Přidat komentář