Hellblazer: Dobré úmysly

65%
Po delší době u nás vyšlo pokračování série "Hellblazer" a my se znovu vracíme k Johnovi Constantinovi a k jeho příběhům, které ho zavedly do Ameriky.

 

Hellblazer: Dobré úmysly

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 349 Kč

 

Scénář: Brian Azzarello

Kresba: Marcelo Frusin

 

Brian Azzarello je komiksový scénárista, který si na sérii „Hellblazer“ udělal jméno, pak vytvořil „100 nábojů“ a stal se z něj jeden z nejuznávanějších komiksových scénáristů současnosti. Sice pak vytvořil něco tak divného jako „Spaceman“, ale podařilo se mu dát nový směr „Wonder Woman“, která v jeho podání stojí za čtení. Série „Hellblazer“ je v současné době poměrně rozsáhlá a vytvořil se zde nový svět, který není českému čtenáři úplně známý, což se projevuje i na komiksu „Hellblazer: Dobré úmysly“, kde se v některých chvílích prostě nebudete chytat.

Obálka z českého vydání komiksu Hellblazer: Dobré úmysly.

S Johnem Constantinem jsme se v českém vydání naposledy setkali ve vězení, ale to už je pár let zpátky. Komiks Hellblazer: Těžké časy u nás vyšel před šesti lety. Vydávání by se ale mělo v následujících letech přece jen zrychlit. Další díl, „Hellblazer: Zamrznutí“, by měl vyjít už na začátku září tohoto roku. John z vězení vyšel, zůstává v Americe, protože si tu chce ještě dořešit nějaké záležitosti z minulosti, které ho očividně trápí a provázejí celý život. Čeká nás tedy příběh, který je částečně retrospektivní.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Dobré úmysly.

John přijíždí do města Wylisz. Krásné jméno, nemyslíte? Ale to je asi to nejkrásnější, co na městečku najdete. Jinak? No, jinak je to docela síla. John se velmi brzy setkává se starými známými. Což znamená, že je zdrogovaný a podílí se na něčem, o čem raději nechce moc vědět. Ale čtenář si domyslí dost, to zase ne že ne. Brian Azzarello nenechává příliš prostoru, aby to člověku nedošlo. Kresba není nijak naturalistická, nějaké „nevhodné“ obrázky zde chybí, ono totiž nevadí, když o tom píšete, vadí, když to nakreslíte. A když už, tak možná zjistíte, že ženy vlastně nemají bradavky. Jak se tomuhle říká? Pokrytectví? No nic, s tím se budu muset i u tohohle poměrně drsného komiksu smířit.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Dobré úmysly.

John Constantine přišel, aby si vyřešil nějaké svoje problémy, ale nakonec odchází s tím, že objevil docela nepříjemnou pravdu o městečku, kde doslova chcíp pes. Co bude celé městečko dělat, když zavřou doly? Jak se lidé zachovají, když všichni přijdou o práci? Co jim zbývá? Při dočtení komiksu má čtenář pocit, že četl poměrně dlouhou anekdotu, která zase neudělá takový dojem, jaký by měla. Navíc si čtenář řekne, jestli se vlastně vůbec něco vyřešilo tím, že John do Wylisz cestoval.

Ukázka z českého vydání komiksu Hellblazer: Dobré úmysly.

Brian Azzarello ukázal, že v některých momentech zvládá být neskutečně vtipný, zároveň je na komiksu docela patrné, proč si pro další spolupráci vybral Eduarda Rissa, protože ten má s Frusinem hodně podobnou kresbu, jen dokáže lépe zachytit atmosféru a ještě o něco lépe si pohrává s černými plochami v panelech. A navíc vážně krásně kreslí ženy. Sbírka „Hellblazer: Dobré úmysly“ byla napsána s dobrými úmysly, ale zase takový zážitek se po přečtení nedostavuje. Něco tam prostě chybí a já doufám, že další putování Johna Constantina bude o něco zajímavější.

 

Hodnocení: 65%

Hororové knihy (hnus, komiks)


Přidat komentář