Městečko Twin Peaks: 2. série

70%
Druhá série se bohužel stala prokletím tohoto výborného seriálu, který si rozhodně zaslouží pozornost všech milovníků záhad, tajemna a nadpřirozena, stejně jako milovníků komedie a absurdna.

 

Městečko Twin Peaks: 2. série

22 dílů, 1990-1991

 

Tvůrce: David Lynch a Mark Frost

Hlavní postavy:

Kyle MacLachlan (Zvláštní Agent Dale Cooper)

Michael Ontkean (Šerif Harry S. Truman)

Mädchen Amick (Shelly Johnson)

Dana Ashbrook (Bobby Briggs)

 

První sezóna seriálu „Městečko Twin Peaks“ se stala doslova legendární, druhá sezóna pokračuje v nastoleném trendu několik dalších dílů. Jenže ani ne v polovině druhé série dochází ke zjištění, které nikdy nemělo být prozrazeno, a pokud, rozhodně ne tak brzy. Nejprve divák a následně i vyšetřovatelé v čele s Dalem Cooperem zjišťují, kdo je vrahem Laury Palmer. Pro zbytek sezóny bylo nutné zajistit novou dějovou linii. Na tom se série zasekla. Ne, že by příběh nebyl dál vcelku zajímavý, ale prostě už to nebylo ono. Seriál začal u diváků upadat.

Někdo se nám zbláznil do války Severu proti Jihu.

David Lynch a také Mark Frost se později vyjádřili, že se zbavili husy, která jim snášela zlatá vejce. Husou bylo samozřejmě tajemství toho, kdo zabil Lauru Palmer. Kdyby s odhalením přišli později, seriál by nejspíš vydržel déle a nezapadl by. Seriál se skutečně během několika dílů dostal mezi nejméně sledované a televizní společnost byla nucena ho stáhnout. Celkem se tak fanoušci dočkali třiceti dílů seriálů, ale s tím, že poslední díl vlastně není koncem celého příběhu. Neuzavírá se zde většina dějových linií, a tak zůstává divák ochuzen o poznání pravdy a o osudy mnohých postav.

Nová postava s tváří Billyho Zana.

Dá se vlastně říct, že poslední díl celého seriálu namísto toho, aby odpověděl na otázky, které si diváci kladli většinu dílů, tak nastolil otázky další, na které už nejspíš nikdy nebudeme znát odpovědi. Je to škoda, protože by si věrní fandové, i ti, co se k seriálu přidali až dlouho po jeho uvedení – například já – zasloužili vědět něco víc. Odpovědi rozhodně nepřinesl snímek „Twin Peaks“, který byl v podstatě prequelem k seriálu.

Maddy, chudák holka.

Proč seriál postupně upadal na sledovanosti, která se dostala do skutečně nízkých extrémů? Je to především proto, že dva až čtyři díly – záleží na vašem pohledu na nereálno a Lynchův/Frostův specifický humor – po odhalení vraha Laury jsou jednoduše prázdné. Jako kdyby seriál dostal ránu a nemohl se z ní vzpamatovat. Lynch s Frostem se snažili najít linii, kterou bude možné sledovat a jež diváky zaujme. Nakonec se to podařilo, ale už to není ono. Zjištění pravdy o smrti Laury Palmer mnohé diváky mohlo zklamat. To, co následovalo, jim rozhodně neslibovalo, že může přijít ještě něco zajímavějšího.

A copak se to stalo Cooperovi? Že by se na sebe už nemohl dívat?

Seriálu došel dech. Zbavil se svého největšího tajemství a následovala jen drobnokresba postav, kdy se v okolí trochu vraždilo. Některé díly jsou místy skutečně jen divné a humor, který je prezentován, je místy jednoduše zvláštní, těžko k pochopení a může i nudit. Je škoda, že se seriál takhle zvrátil jediným odhalením, ale prostě někdy to tak bývá. Tvůrci zkusili jet po téhle trase a zjistili, že konečná čeká velmi blízko.

 

Hodnocení: 70%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Už ne tak dobrá zápletka, až mi přišlo líto, co udělali s Cooperem.
Veronika Schreiberová 22.10.2012 07:44:05 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Mně vlastně taky :-( dalo se z toho vytřískat určitě víc, anebo měli skončit odhalením toho, kdo zabil Lauru Palmer
Martin Štefko 22.10.2012 08:05:27 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy


Číst komentáře