Hellboy: Sémě zkázy

95%
Pravidelné pátky nad komiksem se snad stanou zvykem, po čtrnácti dnech od recenze na komiks "Silent Hill: V nitru hynoucí" bych se rád podíval na jednoho z nejlepších paranormálních vyšetřovatelů na světě, na Hellboye.

 

Hellboy: Sémě zkázy

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2003 (1. vyd.), 2007 (2. vyd.), 599 Kč

 

Scénář: John Byrne

Kresba: Mike Mignola

Kolorování: Mark Chiarello, Dave Stewart, Matthew Hollingsworth

 

V současné době je Hellboy naprostým fenoménem, a to přesto, že jej Mike Mignola v komiksu „Hellboy: The Fury“ zabil. Ano, slyšíte dobře. Ale v České republice s vydáváním nejsme ani omylem tak daleko, jako jsou ve Spojených státech. A navíc v dnešní recenzi chci představit první svazek Hellboyových příběhů, který v České republice vyšel. Ne náhodou se jedná i o první rozsáhlejší příběh, který byl publikován za velkou louží. A koneckonců i příběh, který je známý z prvního filmu „Hellboy“, i když je pravdou, že zde byly některé skutečnosti přece jen trochu poupraveny.

Titulní strana českého vydání.

Důležitost komiksu „Hellboy: Sémě zkázy“ tkví zejména v tom, že se zde přímo dovídáme, jak se Hellboy na zemi objevil a ihned také zjišťujeme, že není jen tak obyčejným ďáblem, ale skrývá v sobě něco mnohem zásadnějšího. I když je pravdou, že se ani zdaleka nedovíme, co to vlastně je. Celý komiks se tak točí kolem Hellboye samotného, ale dovídáme se i více informací o organizaci, pro kterou pracuje. Tato agentura se nazývá Úřad paranormálního výzkumu a obrany (zkratka Ú. P. V. O.), která je známá i díky tomu, že vznikla řada komiksů, věnující se pouze tomuto úřadu.

Ukázka z komiksu Hellboy: Sémě zkázy.

Příběh „Sémě zkázy“ nám představuje další postavy, které jsou v universu Hellboye nepostradatelné. Kromě pekelníka samotného poznáváme druhou velmi oblíbenou postavou, kterou je Abraham „Abe“ Sapien, tvor s latinským označením Ichtyo Sapien, tedy v podstatě rybí člověk. A toto označení mluví samo za sebe. Ale kromě Aba se také setkáme s Elizabeth „Liz“ Shermanovou, pyrokinetičkou, která v sobě skrývá neskutečnou ohnivou sílu, jsou nám ale také představeni mnozí Hellboyovi nepřátelé z dob nacismu v čele s šíleným, ale velmi mocným Rasputinem. I když jeho jméno v komiksu nepadne, z filmu jej dobře známe. A navíc jsou nám v komiksu dost jasná fakta, z kterých si můžeme odvodit, že čelíme právě tomuto ruskému mágovi. V komiksu se pak také objeví Trevor Bruttenholm, muž, který Hellboye objevil a stal se jeho adoptivním otcem. Bohužel toto setkání je poměrně krátké a tragické.

Ukázka z komiksu Hellboy: Sémě zkázy.

„Hellboy: Sémě zkázy“ je komiksem, který v sobě mísí magické a paranormální prvky, je komiksem jednoznačně hororovým, který čerpá – někdy okatě, někdy méně – z díla H. P. Lovecrafta a dokáže na nás přenést neskutečnou rozsáhlost vesmíru, kterou nás i sám mistr hororu dokázal děsit. Ne nadarmo je Lovecraftovi v úvodu knihy děkováno. Mike Mignola je jedním z jeho nejspecifičtějších následovníků a Hellboy dokonale zapadá do světů, které H. P. Lovecraft vytvořil. Je skvělé, že tento odkaz je stále někým udržován, navíc je možné na jeho základě vytvořit naprosto osobité a jedinečné universum, ke kterému se budete rádi vracet. A Hellboy je rozhodně jednou z postav, které jsou v komiksu nejoblíbenější. Ani trochu mu neublížilo, že si ho spousta fanoušků nyní představuje jako namaskovaného Rona Perlmana.

Ukázka z komiksu Hellboy: Sémě zkázy.

Co říct k českému vydání? Je luxusní, stejně jako většin knih, které Comics Centrum vydalo. Projevilo se to i samozřejmě na ceně, ale v tomto případě se jedná o naprosto efektivně vynaložené finanční prostředky, protože s takto jedinečným dílem se hned tak nesetkáme. A kromě toho, že je nám prezentován úžasný mystický příběh, který se může rozrůst (a rozrostl) do neskutečných rozměrů, získáváme i bonusy navíc – první kraťasy, které byly s Hellboyem vydány a galerii od známých kreslířů včetně Franka Millera a Simona Bisleyho. Nesmím pak zapomenout na dokonalý překlad Jana Kantůrka, který byl pro tento komiks zvolen naprosto právem – z každé věty čiší, že byla promýšlena, je poznat, že každý má svou vlastní mluvu, která k němu patří.

Mike Mignola má velmi specifickou kresbu, velmi hranatou, abych tak řekl, detailní a přesto někdy velmi obecnou, což jen dokresluje dojem z každého příběhu. Musím říct, že Hellboy je také úžasně kolorován. Naprosto k němu dané barvy patří, stejně jako je s ním spojen důraz na černou. John Byrne je jako scénárista možná ukecaný, ale spolu s Mignolou vytvořili skutečně nezapomenutelné dílo.

 

Hodnocení: 95%

Vaše komentáře

Hynek
Ahoj. Chci se zeptat, zda-li je možné koupit tuto knihu přímo od vás. Na internetových obchodech již tento díl Hellboye nikde není - a já bych za něj zaplatil zlatem. Díky!
Hynek 18.03.2014 20:42:02 Reagovat Přidat nový komentář
Hynek
Pokud ano, tak mi napište na email: [email protected].
Hynek 18.03.2014 20:43:26 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Je mi líto, ale tohle je jeden z těch kousků, které ani já nechci prodat :-(
Martin Štefko 18.03.2014 21:53:54 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové knihy (komiks, satan)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Číst komentáře