Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

65%
Druhý díl série "Hellraiser" rozhodně není špatný, jak jsem si myslel. To až ty další.

Hellraiser II: Svázaný s peklem

Hellbound: Hellraiser II

Velká Británie, USA, 1988, 97 minut

 

Režie: Tony Randel

Scénář: Clive Barker a Peter Atkins

Hrají:

Clare Higgins (Julia Cotton)

Ashley Laurence (Kirsty Cotton)

Kenneth Cranham (Dr. Philip Channard / Channard Cenobite)

Imogen Boorman (Tiffany)

 

Ani vlastně nevím, proč jsem se téhle sérii tak vyhýbal, protože už je to docela dávno, co jsem viděl první film, který mě rozhodně zaujal. Pravda, víc jsem byl zaujatý knihou, ale film mě nijak nezklamal. Provedení bylo skvělé, triky jakbysmet, ale další díly mě nějak moc nelákaly. Nakonec ale nezbylo nic jiného, než abych se na sérii podíval, protože jsem si říkal, že by byla škoda, abych zrovna „Hellraisera“ vynechal.

 Pomoc přichází pozdě.

Děj navazuje na první film, kdy po Frankovi se slehla zem, což v tomhle případě platí doslova, protože se chlapec přesunul někam, kde by se to klidně mohlo nazvat peklem. Netušíme, jak to tam vypadá, ale zjistíme to právě ve druhém  filmu. Rozhodně to ale není pěkné místo. Malá Kristy se tam má podívat, protože hlava ústavu, kam byla po událostech zavřena, se rozhodne, že se potřebuje spojit s cenobity.

 Když to někdo přežene v solárku.

Nebo alespoň s Julií, kterou také dobře známe z prvního filmu. Takže hned v první části se ze světa za hlavolamem vrací jedna z postav, ale to hlavně proto, aby se všechny hlavní postavy následně ocitly na druhé straně. Ano, konečně poznáváme, jak peklo vypadá, alespoň ve světě Hellraisera, a musím říct, že na tomhle se tvůrci docela vyřádily a jejich představa je jasná a rozhodně není příjemná. Svět cenobitů je děsivý, tak trochu goticky, ale zároveň je pořád neskutečně gore.

 Láska mezi obvazy.

Přesto si nemyslím, že by pojetí toho světa bylo až tak drsné, jak jsem si myslel, že bude. Jsou zde scény, které jsou opravdu odporné, ale přiznám se, že mě spíše zaujalo to, jak jsou provedeny. Gore je velmi podařené, navíc propojení s loutkovou animací je prostě parádní. Tohle mám na filmech rád. Mimo jiné pak „Hellraiser II: Svázaný s peklem“ zaujme i tím, že hned na začátku je ukázáno, jak se z člověka může stát Pinhead.

Prostě parádní záběr pekla. 

„Hellraiser II: Svázaný s peklem“ je dobrým pokračováním prvního filmu, ale pokračováním, které mě nějak zásadně nenadchlo. Je to dobré, má to pořád správnou atmosféru, která vás může hodit do hodně silné deprese, ale je vidět, že je zde snaha jít trochu zpátky a nezachytit úplné dno děsu, které by zde mohlo být prezentováno. Je ale fakt, že pokud by do tohohle tvůrci šli, snímek by byl velmi těžko koukatelný.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (příšery, mučení)


Přidat komentář