Herkules ve středu Země (1961)

60%
Tohohle Herkula se opravdu podařilo natočit hororově. Však... Mario Bava.

Herkules ve středu Země

Ercole al centro della Terra

Itálie, Západní Německo, 1961, 91 minut

 

Režie: Mario Bava

Scénář: Sandro Continenza, Mario Bava, Francesco Prosperi a Duccio Tessari

Hrají:

Reg Park (Ercole)

Christopher Lee (Re Lico)

Leonora Ruffo (Deianira)

George Ardisson (Teseo)

 

Snímek „Herkules ve středu Země“, i když anglické „Hercules in the Haunted World“ tomu skoro sedí víc, je film, který zapadá do klasického žánru meče a sandálů. Jedná se v podstatě o fantasy, kdy v hlavní roli je namakaný hrdina, prostě něco jako Conan. Herkules je postavou mytologickou, dávno začleněnou do lidského povědomí, kdy každý tak nějak tuší, jaký tenhle příběh asi bude.

To je samotný Ercole!

Jenže pak je třeba se ještě podívat na to, kdo snímek „Herkules ve středu Země“ natočil. Režisérem není nikdo jiný než italský veterán Mario Bava, který se proslavil především svými horory. Obecně lze shrnout, že rád točil žánrové filmy, ale právě horor mu byl nejbližší. A to je patrné i na fantasy filmu „Herkules ve středu Země“. I zde je velké množství hororových prvků.

Ercole s kamarády.

Aby to spojení s hororem bylo ještě o něco významnější, postavu padoucha zde nehraje nikdo jiný než hororová legenda Christopher Lee. U něj se tak nějak dalo očekávat, že nebude hrát Herkula nebo nějakého siláka, ale spíše záludného parchanta, který bude škodit hlavnímu hrdinovi. A to se samozřejmě během sledování snímku „Herkules ve středu Země“ potvrdilo. Christopher Lee měl na ty padouchy ksicht.

Ercole a padouch?

Herkules se musí vydat do podsvětí – proto se mi tak líbí ten jednoznačný anglický název, tedy jeden z distribučních anglických názvů – aby zde našel jablko, které by mohlo zachránit jeho prokletou milou Deianeiru (Leonora Ruffo), kterou zaklel zlý král Rico (Christopher Lee). Naštěstí Herkules není na tenhle quest sám a má s sebou pomocníka Thesea (George Ardisson).

Tohle je Christopher Lee.

Na snímku „Herkules ve středu Země“ je krásné, že zde jsou pěkné trikové scény nebo prostě momenty, kdy si budete říkat, že je fajn, že Mario Bava to podsvětí pojal po svém, temně, ale přitom měl skvělou představivost. Třeba jen do rozseknutí kořenů je vizuálně zajímavé. Výprava filmu je velmi dobré, přebíjí příběh, který není nijak skvělý, i humor, který se do děje zbytečně dostává.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář