Hildur Knútsdóttir: Krvavá zima

60%
Jak dopadl islandský horor pro mladé? Vlastně nakonec celkem dobře.

Hildur Knútsdóttir: Krvavá zima

Vetrarfrí a Vetrarhörkur

Vydalo nakladatelství Práh, 2018, 399 Kč

 

O knize „Krvavá zima“ se můžete dočíst toto: „Walking Dead v magických kulisách Islandu. Dospívající dívka Bergljót musí trávit zimní prázdniny s tatínkem a malým bráchou. Netuší, že se v jejím životě změní úplně všechno. Přičiněním nelidských bytostí totiž kolem ní začnou umírat lidé.“ Teda s prominutím, ale to je jeden z nejblbějších marketingových textům, jaké jsem kdy slyšel. Co má sakra kniha „Krvavá zima“ společného s „The Walking Dead“? Není to ani komiks, ani seriál, a už vůbec to není o zombie. To jen proto, že je to taky survival? Docela směšné, respektive smutné přirovnání...

Obálka knihy.

Ale pojďme se podívat na knihu samotnou, nejen na její propagaci. Příběh nám vypráví o Bergljót a Bragim. Jsou to sourozenci. Patnáctiletá dívka a desetiletý chlapec. Jedou s otcem na chatu. Měl jet tatínek s maminkou, aby si udělali hezký víkend, ale maminka moc pracuje. A právě na chatě je zastihne katastrofa. Lidé zvracejí a umírají. A nejde jen o tohle. Něco chodí kolem. Něco, co má velký hlad. Ne, fakt v tom nehledejte zombie, protože tam prostě nejsou. Ale jako young adult survival je to dobré.

Obálka první část původního vydání.

Myslím si, že knize trochu ubližuje právě to, že to má být pro náctileté. Tohle je příběh, který by mohl a měl být ještě drsnější. Doslova k tomu vybízí a mohly by tam být hodně nepříjemné scény. Je docela škoda, že se autorka neodvázala trochu víc. Mile však překvapila erotická scéna, která byla celkem intenzívní, jako kdyby do rázu příběhu nezapadala. Ta romantická linka je místy hodně nucená, vzhledem k tomu, jak je s ní v závěru naloženo, ale asi se nedalo čekat, že by ji autorka opomenula.

 

O to více se ale mohla zaměřit na jiné skutečnosti. Až někdy ve třetí čtvrtině knihy někoho napadne, že by mimozemšťani šli zabít? To mi přijde hodně pozdě. Kapitoly s Bragim jsou někdy psané tak, že chlapec jako kdyby nevěděl, jak se co jmenuje, jaké slovo použít, ale pak najednou dovede přijít s nečekaně dospělým proslovem. Podobně třeba Soffía má někdy řeči, které spíše sedí k dospělému. A jsou zde místy zvláštně dělané odstavce. Osoba se nějak zachová a následně má promluvit, ale přímá řeč je na další řádce. Místy je to trochu matoucí a není jasné, kdo mluví. Mimochodem redakční stránka mě tížila více.

Hildur Knútsdóttir.

Proč si nakladatel není schopen dát práci s tím, že na konci knihy bude stránka, kde bude popsáno, jak se vyslovují některé speciální znaky islandštiny. Nevím, jak vy, ale já nejsem islandštiny znalý tak moc, abych přečetl znaky jako Þ. Jasně, že si to najdu na webu, ale to je pro nakladatele takový problém, aby o sám našel, nějakou formou napsal a do knihy vložil? To mu za to čtenář nestojí? Na mě by to působilo, že mu jde více o čtenáře než o zisk, což by bylo příjemnější.

Obálka původního vydání druhé části.

V knize „Krvavá zima“ dostanete tak nějak to, co vám survival v rámci young adult slibuje. Nenáročné, místy trochu moc zdlouhavé čtení o tom, jak se daří lidem přežít. Ty kulisy Islandu mohly být bohatější, ale i tak fungují velmi dobře. Autorka dovede zaujmout, s postavami lze sympatizovat vlastně celou dobu. Konec mi přišel lehce urychlený, kde se vlastně nestalo nic, co by nedošlo každému tak nějak už na začátku. Ale celkově to bylo příjemné čtení a je fajn, že původně dvě knihy u nás vyšly rovnou jako jedna.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (survival, mimozemšťani)


Přidat komentář