Hitchcock (2012)

50%
Skvělé herecké obsazení a skvělá látka, navíc životopisné, ale nakonec je z toho jen romance dvou stárnoucích lidí.

 

Hitchcock

Hitchcock

USA, 2012, 98 minut

 

Režie: Sacha Gervasi

Scénář: John J. McLaughlin podle knihy Stephena Rebella

Hrají:

Anthony Hopkins (Alfred Hitchcock)

Helen Mirren (Alma Reville)

Scarlett Johansson (Janet Leigh)

Danny Huston (Whitfield Cook)

 

Docela mi padlo do noty, že tento rok máme na Necronomiconu seriál o filmech Alfreda Hitchcocka a v kinech se objeví snímek „Hitchcock“. Hodilo se to a já jsem se těšil, protože jsem si říkal, že se o Hitchovi alespoň dozvím něco nového. Navíc Anthony Hopkins a Helen Mirren byly zárukou toho, že zde budou minimálně dobré herecké výkony. Nemluvě o kráse Scarlett Johansson. Jaké bylo mé překvapení – a možná i zděšení –, když jsem zjistil, že herecké výkony jsou skutečně to nejlepší na celém filmu.

Scarlett je prostě krásná.

Mrzí mě, že něco takového musím říct o filmu, který vypráví o Oscarově nedoceněném velikánovi světového filmu, ale prostě nemohu jinak. Když uslyšíte, že se produkuje film o tom, jak Alfred Hitchcock natáčel „Psycho“, očekáváte, že se dozvíte nějaké zajímavé informace, trochu těch zákulisních drbů, nějaké ty historky, neštěstí, vtipy, prostě něco zajímavého o filmu, který ovlivnil následující generace filmařů. Jenže nic takového se vám nestane.

Manželé při práci.

„Hitchcock“ není film o tom, jak Alfred Hitchcock natáčel „Psycho“, ale je to o tom, jak trpěl osobními problémy, jak se cítil nedoceněný, což celkem chápu, a jak se musel vyrovnat s tím, že jeho nejbližší spolupracovník, manželka Alma Reville, se schází s nějakým spisovatelem, místo aby mu pomáhala s jeho hodně nejistým projektem. Řeší se tedy vztahy, což je hlavní zaměření filmu. To, že tu je něco málo z natáčení, to je sice hezké, ale film na tom nestaví, a to je škoda.

Když jsem šel na film o Hitchcockovi, prostě jsem nečekal, že půjde o milostné problémy dvou stárnoucích lidí. Je to sice hezké, dojemné, smutné, ale kdyby nešlo o Hitchocka a Reville, je to pořád jen obyčejný příběh, který ničím nevyniká. To, že režisér sehnal skvělé herce, protože natáčel film o Hitchcockovi, ještě neznamená, že měl v ruce skvělý scénář, kterým hodlal ohromit diváky.

Ta maska se mi prostě moc nelíbí.

Problém vidím ještě v jedné věci. Tou je maska. Anthony Hopkins nevypadá jako Alfred Hitchcock. Zahrál ho skvěle, hlas, dikce, chování, to, co dělá s rukama, jak chodí, na jeho výkonu není vůbec nic špatného, možná jen s tím přízvukem to přehání, ale ta maska, to prostě není „Alfred Hitchock“, to je divný Hopkins. Chápu, proč je nominovaná na Oscara, ta maska je provedená skvěle, ale prostě to není Hitch.

Během natáčení památné scény.

Ano, přiznám se, že tenhle snímek mě hrozně zklamal. Těšil jsem se na něco nového, co budeme vědět o mistrovi, ale nic nového se nám nedostalo. To, že měl problémy v manželství, o tom asi nikdo nepochybuje. Kdo je nemá? Ale film nepřináší nic navíc, žádnou přidanou hodnotu, a to je v případě takového velikána vážně škoda. Doufám, že další snímky o Mistru napětí budou přece jen lepší a víc o onom napětí.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy


Přidat komentář