Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

80%
Peter Jackson se vrátil do Středozemě a je to shledání krásné a dojemné, nad kterým budou intelektuálové remcat.

 

Hobit: Neočekávaná cesta

The Hobbit: An Unexpected Journey

USA, Nový Zéland, 2012, 169 minut

 

Režie: Peter Jackson

Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson a Guillermo del Toro podle románu J. R. R. Tolkiena

Hrají:

Ian McKellen (Gandalf)

Martin Freeman (Bilbo)

Richard Armitage (Thorin)

Ken Stott (Balin)

 

Byla to – vlastně ještě pořád je – filmová událost roku 2012. Každý, kdo jednou Středozemi navštívil, se těšil, že se do ní zase bude moct navrátit. A to přesto, že Středozemě neexistuje. Dvěma mužům se podařila neskutečná věc. J. R. R. Tolkienovi vytvořit neskutečně nádherný svět s krásnými příběhy a Peterovi Jacksonovi převést tento svět do podoby, která je dech beroucí. Středozemě „Pána prstenů“ byla nádherným místem, fantastickým a krásným, s úchvatnými krajinami i bezútěšnými prostranstvími.

Gandalf se vrátil do Hobitína. A nejen on.

Návrat do Středozemě byl nostalgický. Vracíme se na stará místa, která známe, a to přesto, že jsme na nich fyzicky nebyli. Setkáváme se se starými známými, kteří se s námi nikdy nebavili. Je to neskutečné. Svět, který byl Tolkienem vytvořen, je tak nádherný, tak pronikl hluboko do duší těch, kteří se ho vydali prozkoumat, že první dojmy z filmu „Hobit: Neočekávaná cesta“ jsou naprosto neuvěřitelné. Dojme vás, když se objeví Ian Holm jako Bilbo, stejně tak, když zpoza rohu najednou vyskočí Frodo v podání Elijaha Wooda. Není to jeho film, protentokrát, ale jeho přítomnost potěší. Stejně jako přítomnost dalších postav a jejich představitelů: Ian McKellen jako Gandalf, Christopher Lee jako Saruman, Cate Blanchett jako Galadriel, Hugo Waeving jako Elrond a samozřejmě nechybí ani Andy Serkis jako Glum. Mnoho postav však přibylo.

V klidu, těch trpaslíků je mnohem víc.

„Hobit: Neočekávaná cesta“ je teprve prvním filmem, který adaptuje nepříliš rozsáhlou knihu J. R. R. Tolkiena „Hobit aneb cesta tam a zase zpátky“. Zjišťujeme, že hobit Bilbo si již prožil jedno dobrodružství a právě k němu se vracíme. Film pokrývá poměrně dlouhou cestu, která vede ze Dna pytle až na dohled hory, kde se skrývá království Erebor, trpasličí město, které je nyní obýváno drakem Šmakem. Ten kdysi všechny trpaslíky vyhnal. Zde mimochodem chválím Petera Jacksona za to, že zná míru a draka v celé jeho kráse v prvním filmu nezabere a nechává si ho na později.

Konečně se dočkáme i oživlých zlobrů.

Bilbo se má stát členem skupiny, která chce Erebor získat zpátky. Je to malá skupinka, jen on, třináct trpaslíků, mezi nimi právoplatný následovník trůnu Thorin, a samozřejmě nechybí ani čaroděj Gandalf. Společně zažívají různá dobrodružství, která známe z knihy, ale i nová, která byla přidána. Všechny postavy však vycházejí ze světa, který J. R. R. Tolkien vytvořil. I když se v knize s čarodějem Radagastem nesetkáme, jedná se o postavu, o které se v Tolkienových knihách mluví. A přece jen, aby mohla tak malá knížka mít tři filmy, muselo se něco přidat. Hlavně něco, co udrží diváka napjatého po celé tři hodiny, které první z filmů trvá. Docela úctyhodné, že?

Mohl by Hobita hrát někdo lepší?

Peter Jackson se nevyvaroval chyb. Opakuje scény, které jsou známé z „Pána prstenů“ opakuje je doslova a po chvíli to přestává být zajímavé jako tribut skvělé trilogii, ale je to prostě jen kopírování. Tohle se týká i hudby, která si zachovala ráz, ale místy jsou motivy naprosto totožné. Možná, až budou všechny tři hobití filmy hotové, tak když si je divák pustí s trilogií „Pán prstenů“ naráz (bude na to potřebovat dovolenou a zásobu energetických nápojů), tak rušivé to nebude. Jackson se nevyvaroval scenáristických zjednodušení, deus ex machina je zde hned několikrát, ale „Hobit“ je pohádkový příběh, vlastně to k němu patří. Kdybych měl film hodnotit objektivně, dostal by něco mezi 60 a 70 %. Ale za to, že v divákovi dokáže probudit emoce, které jsou spojené s něčím krásným, za to prostě musím dát víc.

 

Hodnocení: 80%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Skvělé zpracování, skvělý návrat zpět do světa Pána prstenů:-)
Veronika Schreiberová 30.12.2012 12:05:41 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Přesně tak, jako návrat do Středozemě je to krása.
Martin Štefko 30.12.2012 12:24:14 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
I příběh a zfilmování knížky je to dobrý ;-)
Veronika Schreiberová 30.12.2012 14:31:15 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Doufám, že v podobném duchu bude Jackson pokračovat dál
Martin Štefko 30.12.2012 14:31:52 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
jojo, ještě dva roky a bude to kompletní :-)
Veronika Schreiberová 30.12.2012 15:04:04 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy


Číst komentáře