Raze (2013)

70%
Když chtějí přežít, musejí doslova bojovat o svůj život.

Raze

USA, 2013, 87 minut

 

Režie: Josh C. Waller

Scénář: Robert Beaucage, Kenny Gage a Josh C. Waller

Hrají:

Zoë Bell (Sabrina)

Rachel Nichols (Jamie)

Tracie Thoms (Teresa)

Bruce Thomas (Kurtz)

 

Po dovolené a po filmu The Hospital, který jsem viděl jako první, jsem si spravil náladu filmem „Raze“, který nemění hororový žánr, nejedná se o nic zásadního, ale měl jsem z něj prostě dobrý pocit a jednou jsem si zase říkal, že před sebou mám něco, u čeho tvůrci přemýšleli. Má to příběh, snaží se to o hloubku a je to celou dobu celkem akční a také drsné. Tohle prostě můžu.

 Tomu se říká pohled.

Navíc je na první pohled patrné, že „Raze“ je film pro muže. Mezi sebou zde totiž bojují pouze ženy. Nejedná se však o prvoplánově sexistické dílo, protože ty ženy by zde pořád mohly být nahé, mohly by na sobě mít bikiny, ale ony mají tepláky a tílka. Jasně, v tílkách vnady nezaniknou, vyniknou pěkně, ale je vidět, že primárně nejde jen o to oblažit divákovo oko, ale i o to, aby se do popředí dostal příběh a nějaké ty emoce, které jsou v tomhle případě docela silné.

 Doug Jones se svým vlastním obličejem.

Dostáváme se do tajného společenství, které unáší mladé ženy a nechává je mezi sebou bojovat. Proč? Protože jsou zde lidé, kteří za to platí, ale také proto, že ví, že ty ženy mají co ztratit a nechtějí o to přijít. To vede k tomu, že samy nacházejí motivaci k soubojům jedna na jednu, kdy jediným možným výsledkem je smrt jedné z bojovnic. Vyřazovací souboje jdou až tak daleko, že přežít celý „turnaj“ může pouze jedna.

 Pěkně rovně seďte v těch lavicích.

Na snímku je docela vidět, že se veze na trendu „Hunger Games“, což je podle komerčního úspěchu asi docela oblíbené téma. „Raze“ je ale pojat mnohem násilněji a mnohem drsněji než jeho poplatný a mnohem úspěšnější kolega. „Raze“ je živočišnější, realističtější a přímočařejší, tedy až na konec, kde se nám snaží říct, že je to ještě zamotanější, než jsme si celou dobu mysleli. Skoro zbytečná klička.

Ženské umí praštit pořádně. 

Nazývat film „Raze“ sexistickým, zaměřeným jen na prsa hrdinek, je trochu krátkozraké a myslím si, že tohle je film, který si pozornost zaslouží. Ženy jsou vhozeny do kruté situace, kde se buď rozhodnou, že chtějí přežít, anebo zemřou. Líbí se mi podobné zápletky a tahle pro mě funguje dobře. Ano, příběhově je to nakonec jednodušší, ale je zde krásně ukázáno, jaké bestie lidé vlastně jsou. A vůbec nemám na mysli ženy, které proti sobě bojují do posledního dechu.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (gore, mučení, survival)


Přidat komentář