Hobo with a Shotgun (2011)

80%
Hobo with a Shotgun je jasnou ukázkou toho, jak z krátkého traileru udělat film, který je v mnohém lepší než takový Machete, jenž vznikal stejným způsobem.

 

Hobo with a Shotgun

Kanada, USA, 2011, 86 minut

 

Režie: Jason Eisener

Scénář: John Davies, Jason Eisener a Rob Cotterill

Hrají:

Rutger Hauer (Hobo)

Gregory Smith (Slick)

Molly Dunsworth (Abby)

Nick Bateman  (Ivan/RIP)

 

            WOW! Skoro mám pocit, že se začíná blýskat na lepší časy a nám se vrací parádní béčka, která stojí za to, navíc se skvělým obsazením, dobrým příběhem a tím správným béčkovým lookem, který musí být maximálně doplněn o skvělé gore efekty. „Hobo with a Shotgun“ není vysoko rozpočtový film, ale proti takové Red River se tváří jako velkofilm. Zajímavé barvy, skvělá kamera, dostatečně efektní hlášky a především výtečná hlavní postava.

Rutger Hauer v roli, na kterou se bude dlouho vzpomínat.

            Chce se mi říct: „Zapomeňte na Macheteho, je tu Hobo!“ A zmínka o Machetem není vůbec náhodná. Kromě toho, že se jedná o pocty starým béčkům a zároveň skvělá béčka moderní doby, stejně jako Machete, i „Hobo with a Shotgun“ vznikl prve jako trailer na neexistující film. Trailer se utkal s ostatními upoutávkami v soutěži, kterou svým jménem, věhlasem a možná i finančními prostředky zaštítil sám Robert Rodriguez. A „Hobo“ to vyhrál a prosadil se až do „Grindhouse“. Ve fiktivním traileru se nesetkáme s Rutgerem Hauerem, ale s Davem Bruntem, který se stal pomocnou rukou Hauerovi při vytváření postavy Hoba.

Hobo na nákupu.

            Od traileru uběhly čtyři roky a my se konečně můžeme podívat na snímek, který skutečně stojí za to. Navazuje skvěle na fiktivní upoutávku a navíc přidává hodně toho, co béčko dělá skvělým béčkem. Pokud máte podobné filmy rádi, tenhle vás prostě bude bavit. Odpudivý hrdina, který je ale vlastně Ježíšem topícím se v bahně úchylnosti a zvrhlosti, svět, který je zvrácený, násilnický a hnusný, a do toho příběh o tom, jak tenhle svět, vlastně jedno jediné město, napravit. Anebo to aspoň zkusit.

Reality show v blízké budoucnosti?

            Hobo přijíždí do Hope Townu, které rozhodně není místem naděje, ale naopak jednou z největších děr světa. Násilí na každém rohu, nikdo si nemůže být jistý tím, že se dožije rána, krásné učitelky se prodávají za peníze a ani bezdomovcům pšenka nekvete. Hobo se s temnou stránkou města seznamuje velmi záhy, když je svědkem nejprve jednoho malého filmování a následně i hodně efektního stětí hlavy. Stačí jen kanál kolem krku, ostnatý drát, nastartované auto a zbytek už si možná domyslíte.

            Násilí ultradrsné, gore hodně promakané, i když taky není úplně dokonalé, ale co na tom? Tenhle film sedí na pomyslném piedestalu moderních béček hodně vysoko, skoro bych řekl, že to je jedno z nejlepších, které se k nám dostalo. Příběh jednoduchý, ale dostatečně efektní, scény skutečně hnusné a mnohdy přímo šokující. Takové grilování dětí v autobuse rozhodně nevidíme všude. Sejmutí Santy je jako vánoční dárek. Nápady jsou prostě parádní – drcení hlav pouťovými autíčky, pojídání skla za peníze, vrhačská brusle anebo štít v podobě sekačky na trávu. S láskou jsem si zavzpomínal na Braindead.

I s kanálem kolem, krku se umí Hobo pořádně ohánět.

            Mezi současnými horory, které jsem mohl vidět i recenzovat na těchto stránkách, je „Hobo with a Shotgun“ skoro jako zjevení. Jednoduché, přesto kvalitní, s myšlenkou a přesto násilné a explicitní. Prostě béčko, jak má být. Do toho pitomé hlášky, ale i trocha toho zamyšlení, které z úst Rutgera Hauera vůbec nevyznívá špatně. Když má svůj proslov před miminky, jež začínají postupně řvát, skoro si říkáte, jestli je oddělá nebo ne. Ještě, že tenhle chlap roli přijal, protože mu sedí dokonale. I když svou vysněnou sekačku nakonec nedostal, podařilo se mu Hope Town aspoň trochu vyčistit. Bravo!

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (gore, béčka, vrazi)


Přidat komentář