Jezero smrti (2008)

80%
Když se chcete vydat na dovolenou do přírody a vyberete si skutečně jedno hodně špatné místo.

Jezero smrti

Eden Lake

Velká Británie, 2008, 91 minut

 

Režie: James Watkins

Scénář: James Watkins

Hrají:

Kelly Reilly (Jenny)

Michael Fassbender (Steve)

Tara Ellis (Abi)

Jack O'Connell (Brett)

 

„Jezero smrti“ je svým názvem takový nenápadný film a nejinak je tomu i u původního anglického názvu. Co tedy od takového snímku čekat? Tak v první řadě je to pořádná rána, protože už od začátku je vám jasné, že tohle nedopadne dobře. „Jezero smrti“ se sice v pozvolném tempu, ale nakonec velmi drasticky změní v pořádné torture porn, i když pravda bez erotiky. Ale toho mučení si zde užijete dost, navíc ve skvělém gore, které musí milovníky nadchnout.

 Hele, mám nožík!

Jenny a Steve jedou na dovolenou. Steve se rozhodne, že pojedou do přírody, z čehož není Jenny až tak nadšená, ale vidina společného víkendu ji stejně přemůže a těší se, že si odpočinou. Jedou k jezeru, kde chtěj bivakovat a odpočinout si. To se jim daří jen chvilku, protože zanedlouho se objevuje banda výrostků. Nejprve vypadají jako otravní teenageři, ale následně se ukáže, že jen u sprostých slov nezůstane. A jakmile dojde ke skutečné kolizi, pro Jenny a Steva je to smrtící.

 A taky obojek!

Líbí se mi, jak snímek postupně graduje, i když k tomu využívá celkem standardní nástroje – šťastný pár, který by měl být ještě šťastnější. Steve ji chce požádat o ruku, ale vy víte, že k tomu pravděpodobně nedojde, protože se všechno nějakým způsobem hodně ošklivě podělá. Když už se to podělávat začne, tak skutečně ve velkém a vy jste rovnou vrženi do syrového dramatu, kdy se i dýchání někdy může stát opravdovým hororem.

 Sticks and stones may break my bones...

Michael Fassbender i na filmu, kde až tak nejde o jeho herecké schopnosti, ukazuje, že žádná role pro něj není malá. Je pravda, že v té době ještě nebyl tak velkou hvězdou, nic to ale nemění na tom, že odvedl skvělou práci. Hlavní odpovědnost však sedí na Kelly Reilly, která dokáže film v pohodě utáhnout. Jasně, nešlo by to ani bez těch mladých šmejdů, ale jí skutečně fandíte, jí přejete, aby přežila, aby se dostala pryč a možná i nějakého toho hajzla sejmula.

 Otevřené rány, špinavá voda... skvělá kombinace.

„Jezero smrti“ je velmi intenzívním zážitkem, který není možné doporučit každému, protože prostě není pro slabší. Ano, v konci už je to trochu překombinované a možná až zbytečně to končí tak, jak to končí, ale dokud se snímek odehrává v lese, je to velmi tíživé a kruté. Lidé jsou zrůdy, a i když je snímek čistě fikcí, snadno si uvědomíte, že by se něco podobného klidně mohlo stát. Spravedlnost, ta je jen domnělá, existuje jenom rodina a oko za oko. Celkem temné poselství.

 

Hodnocení: 80 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Tohle je přesně ten typ hororu, který nesledujete kvůli pobavení z krvavých vražd, ta tíživost a syrovost je zde hmatatelná a po shlédnutí filmu nikomu dobře nebude. Ale vlastně, není právě to podstata hororu? Každý hororový fanda je v podstatě sadomasochista, protože se dobrovolně dívá jak lidé ve filmu trpí a umírají a nechává sám sebe děsit, šokovat a zhnusit. A dnes je to opravdu spíše rarita se do hororu vžít, nepokrytě fandit postavám ať přežijí a prožívat to s nimi. Zvlášť když je zlo tak reálné, jasně definované a v podstatě všední. Jaká to změna oproti filmům kde se jen bavíte počtem a nápaditostí zabití a je vám jedno kdo a jak zemře, kolikrát se spíš fandí vrahovi. Kdo od hororu čeká intenzivní zážitek je na správné adrese, ostatním bych v rámci jejich psychiky Jezero Smrti moc nedoporučoval. Nejznepokojivější pak je fakt, že základy filmu jsou v realitě, současná anglická mládež se p...
Adam Peňáz 28.09.2016 14:28:46 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Syrovost zážitku je skutečně silná a ten kontrast s klasickým slasherem, který popisuješ, tomu dokonale sedí.
HOROR WEB 29.09.2016 09:07:34 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (mučení, survival, děti)


Číst komentáře