Holy Terror (grafický román)

30%
I mistr tesař se někdy utne a v tomhle případě se Frank Miller seknul hodně. Jeho poslední dílo je jenom vlastenecká slátanina se špatnou grafikou.

 

Holy Terror

Vydalo nakladatelství Legendary, grafický román, 2011

 

Scénář: Frank Miller

Kresba: Frank Miller

 

Frank Miller je člověk, kterého osobně velmi uznávám, protože si myslím, že toho pro komiks udělal skutečně hodně, což už jsem na stránkách Necronomiconu dával docela najevo. Ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne, a právě tohle se stalo i Frankovi Millerovi, který má na svědomí takové věci jako „Návrat temného rytíře“, „300“ nebo geniální sérii „Sin City“. Frank totiž vytvořil grafický román „Holy Terror“ poměrně dlouho očekávané dílo, o kterém se šířily zvěsti ještě mnohem dříve, než se skutečně dostalo na stánky s komiksy. Myslím, že s uvedením u nás v české podobě se můžeme rozloučit. Není se moc čemu divit.

Ukázka z komiksu Holy Terror Franka Millera.

Frank se rozhodl, že vytvoří vlastenecký komiks, kde nakopá zadek teroristům, myslím, že někde dokonce uvedl, že to budou teroristé Al-Kajdy. Neměl to být jen tak ledajaký komiks, ale hlavní postavou měl být rovnou Batman. Ano, Batman se měl postavit na stranu boje proti terorismu. Vypadá to docela dobře, že? Jenže ten komiks měl být pateticky americký, takový, který rovnou odsuzuje Araby. Samozřejmě, DC Comics se tohle nemohlo líbit, a tak také Frankovi zakázalo, aby použil pro komiks Batmana. A tak se z komiksu „Holy War, Batman“ stal komiks „Holy Terror“.

Ukázka z komiksu Holy Terror Franka Millera.

Co si budeme namlouvat, zase tolik změn Frank neudělal. Prostě začal kreslit jiného drsňáckého superhrdinu, který každému nakope zadek, protože má pořádné kanady. Mám pocit, že fixace na podrážky s hlubokým vzorem byla pro Franka vším, na některých dvoustránkových panelech je to to jediné, co poznáme. Mimochodem, hlavní hrdina má parťačku, v které určitě nebudete vidět Catwoman. No jo, je to tak, Frank se utopil ve světě, pro který tolik znamenal a vytvořil něco, co je tak originální, jako mnohé komiksy, které jsou vytvářeny podle jeho „Sin City“.

Ukázka z komiksu Holy Terror Franka Millera.

Když už jsme u „Sin City“, Frank zvolil velmi podobný styl kresby i v „Holy Terror“. Používá černou a bílou, zachovává velké černé plochy, kdy dvojbarevnost – jednobarevnost? – je narušována pouze občasným použitím nějaké té barvy. Například tenisky Catwoman jsou velmi červené. Tři stránky jsou skoro celočervené, další dvě pak celorůžové. Jinak je kresba černobílá, velmi podobná „Sin City“ jen s tím rozdílem, že se vytratila přehlednost a místy prostě není možné poznat, na co se čtenář vlastně dívá. Je to škoda, protože kresebně je to velmi dobré, akční sekvence jsou skvělé, ale díky špatnému provedení se ztrácí zážitek. Frank ale zklamal i příběhem.

Ukázka z komiksu Holy Terror Franka Millera.

O čem je „Holy Terror“? Však to Frank říkal dávno dopředu. Je to komiks o tom, jak jeden pořádně namachrovaný borec nakope zadky arabským teroristům, nebo alespoň něčemu, co se jim velmi podobá. Mají zafáčované obličeje, tak to asi budou Arabové. Teroristi určitě. Nečekejte nic velkého, je to prostě jen nářez, kde se Frank moc nesnažil o nějakou dobrou pointu. Ať žije americký Wonderland, který si svou silou dobývá svět, ať padnou ti, kteří se Americe chtějí postavit a ničí její památky a cennosti. Ne, tohle opravdu není něco, na co by měl být takový umělec pyšný.

 

Hodnocení: 30%

Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář