Home (2014)

30%
Co je doma, to se počítá. Hlavně pokud je to ďábel.

Home

USA, 2014, 91 minut

 

Režie: Nicholas McCarthy

Scénář: Nicholas McCarthy

Hrají:

Ashley Rickards (Hannah)

Nick Eversman (Calvin)

Michael Massee (Mike)

Catalina Sandino Moreno (Leigh)

 

Snímek je mimo jiné v mezinárodní distribuci také uváděn jako „At the Devil's Door“, což je myslím přece jen trochu lepší titul, který alespoň trochu naznačí, o čem film bude. A že to bude horor. „Home“ je blbý název především z marketingové hlediska. Takové obecné názvy se hodí pro indie filmy, ale pro horory moc ne. Navíc on ani smysl toho názvu není pro film nějak zásadní, protože pořád jde hlavně o toho ďábla.

 Houpy houp. Houpy houp.

Problém snímku je v tom, že je časově nesmírně rozplizlý, dochází k velkým skokům v čase, což vede k tomu, že se ani pořádně nestačíte sžít s postavami, které zde vidíte. Všechny totiž dostávají relativně málo prostoru, a hlavní postavou se tak stává něco, co je v pozadí, něco, co má na svět teprve přijít. Podle toho alternativního názvu se dá předpokládat, že tím něčím nejspíš bude samotný ďábel. A ano, je tomu skutečně tak.

 Je jen trochu narušená.

Nejprve se soustředíme na holku, která je ve špatné společnosti dvou mužů. Něco nepříjemného z toho vzejde, ale nevíme co. Pak tu máme realitní makléřku, která prodává dům, jenž má možná divnou minulost. Ale možné také ne. Tady chce McCarthy trochu klamat tělem, aby to nebylo tak jednoznačné. Jenže makléřka umírá. A tak je tu její sestra. A pak ještě další žena a pak konečně je tu dítě, které je možná satanem. A možná také ne, to se hned neví jistě.

 Film má výhradně ženské hrdinky.

Silnou stránkou filmu je pár scén, které mají dobrou atmosféru a dovedou vám připomenout, že tohle je opravdu horor, na co se koukáte. Jenže těch scén není zase tolik. Pak je tu totiž také celkem špatný scénáře, který je nezvládnutý ve smyslu přílišné rozplizlosti, ale také z hlediska dialogů, které někdy až nepříjemně tahají za uši a za váš vkus. Tohle je velká škoda. Navíc velkými skoky v čase je celkově narušeno tempo tohoto filmu, které ničí atmosféru i v těch povedenějších momentech.

 A jen špetku strachu.

Záměr tvůrce se dá pochopit. Šlo mu především o to, aby sledoval celý cyklus toho, jak se ďábel dostává na zemi. Tedy nikoli jen to, co se může stát během těhotenství, ale i to, jak je počat, jak se narodí a co je dál. Jenže je to moc rozkouskováno a celkově je toho málo na to, aby vás to skutečně vtáhlo a aby to ohromilo. Některé scény jsou pak jakoby z jiného filmu, jen snahou se hororovému fanouškovi zalíbit.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář