Fakulta (1998)

80%
Další povedený film z dílny Roberta Rodrigueze.

Fakulta

The Faculty

USA, 1998, 104 minut

 

Režie: Robert Rodriguez

Scénář: David Wechter, Bruce Kimmel a Kevin Williamson

Hrají:

Jordana Brewster (Delilah Profitt)

Clea DuVall (Stokely Mitchell)

Laura Harris (Marybeth Louise Hutchinson)

Josh Hartnett (Zeke Tyler)

 

Robert Rodriguez si pro svůj další film v roce 1998 vybral opět snímek hororový. Ale po úspěchu „Od soumraku do úsvitu“ se dalo očekávat, že to nebude úplně obyčejný horor. Na první pohled by se zdálo, že je to opravdu jen další béčko, nic jiného, ale ono se v případě „Fakulty“ jedná o krásně propracované béčko, přesně jak to dokáže jen tenhle americký režisér s mexickými kořeny.

 Tak si trochu zaexperimentujeme.

„Fakulta“ je snímek, který navazuje na takové filmy jako Invaze lupičů těl, což je v něm také zmiňováno. Je to totiž klasický popkulturní snímek, který odkazuje na to, co zde již bylo a co naši kulturu ovlivnilo poměrně silně. Nebo alespoň její část. A když se řekne Invaze lupičů těl asi vás hned napadnou tvorové, kteří jsou schopni ovládnout lidské tělo a postupně tak řídit další a další jedince. Paranoia se šíří a nikdo si nemůže být jistý tím, kdo je posedlý a kdo ne.

 Krásný nový druh.

Přesně na tom staví scénář Kevina Williamsona, který je známý hlavně díky sérii „Vřískot“. „Fakulta“ je film, který by na první pohled mohl vypadnout ze seriálu o mladých pro mladé. Takové trochu temnější „Beverly Hills 90210“, kde jsou navíc ještě mimozemšťani. Tvůrci si dělají srandu z klasických karikatur postav, ale přitom jsou schopni s nimi pracovat dostatečně dobře, aby divák sledoval charaktery, které jsou smysluplné a mají pro příběh význam. Hned od začátku víte, že vás tyhle postavy budou bavit.

 Taky máte radost, když prší?

Postupně sledujete, jak se škola propadá do paranoii a jak je stále více osob, nejprve učitelů a následně i žáků, zachyceno do osidel tvora, kterého musí někdo porazit. A je samozřejmě na studentech, aby se s vesmírnou hrozbou poprali. Pokud je to tedy vůbec hrozba vesmírná. Rodriguez měl k ruce výborný ensemble herců, a to jak v učitelských rolích (Robert Patrick, Piper Laurie, Famke Janssen), tak i v rolích studentských (Josh Hartnett, Elijah Wood nebo Clea DuVall). I díky nim se tenhle snímek řadí k dalším nezapomenutelným Rodriguezovým dílům.

 Zvládne to Frodo i tentokrát?

„Fakulta“ se nezdá na první pohled výjimečným filmem, ale ona je zábavným hororem, je hororem, který dokáže vyděsit a který v sobě má ono potřebné paranoidní napětí, které tenhle snímek prostě musí mít. Scéna v Zekově laboratoři je pro mě nezapomenutelná. Tohle je film, u kterého se budu bavit pokaždé, co ho uvidím, protože je to prostě fajn jízda, která se mi vryla do paměti a přesto si ji vždy rád oživím.

 

Hodnocení: 80 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
100% souhlas srecenzí, přesně vystihuje mé pocity. Pamatuju jak jsem jako malý byl filmem vystrašený (protože je to dobrý horor) jako puberťák překvapený že i po letech mě pořád umí zaujmout (protože Fakulta je i dobrý teenage film) a dnes si ho pravidelně dávám, protože je to film jednoduše dobrý. Je jedno jestli analyzuju co je záměrné klišé, stereotyp a co ho naopak převrací, nebo jestli se jen nechám bavit povedenou žánrovkou se známými herci navíc. Fakulta prostě baví stále. Jen škoda že ve filmografii Rodrigueze neprávem zapadla.
Adam Peňáz 27.09.2016 13:48:46 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Tohle jsou pocity, které také mám. tenhle film je vhodný v podstatě pro každou věkovou skupinu. Mladší se mohou bát, teenageři se mohou smát a dospělí v tom budou vidět skvělou esenci Rodriguezovi tvorby.
HOROR WEB 27.09.2016 17:58:55 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery, béčka, děti)


Číst komentáře