Hon na kance
Pig Hunt
USA, 2008, 99 minut
Režie: James Isaac
Scénář: Zack Anderson a Robert Mailer Anderson
Hrají:
Travis Aaron Wade (John Hickman)
Tina Huang (Brooks)
Howard Johnson Jr. (Ben)
Trevor Bullock (Quincy)
Slibný začátek. Lovec uniká lesem. Roztřesená kamera. Není predátorem, ale kořistí. Cosi po něm jde, honí ho to po lese, ale co to je? Děsivé zvuky tak trochu... chrochtání. No jo, už název napovídá, o co tady jde. Po lovci pase kanec, a to kanec pořádný, přímo legendární, který už má po kraji své jméno. Říkají mu Ripper. Nádherný úvod, který by mohl slibovat poměrně dobrou podívanou. Drsnou, možná i přemýšlivou ve stylu „Starce a moře“. Ale ne, to samozřejmě nemůžeme čekat. Realita je mnohem prostší.
Po první scéně je originalita zabita a my se dostáváme do starých známých vod. Představuje se nám skupinka cucáků, která si hraje na armádu, ale přitom jsou pořád jenom měšťáci, kteří v divočině na první pohled jen těžko přežijí. Poměrně hezká je konfrontace obtloustlého mladíka s lovci, kteří si od něj vezmou kávu, jíž připravil přímo v přírodě použitím moderního náčiní. Drobné pousmání, na dlouhou dobu poslední.
Příběh se potápí do klišé a já mám pocit, že nic originálního prostě neexistuje. Dva drsňáci vedou skupinku, machrují nad pitomcema z města, kteří s sebou mají ženu, z níž se, alespoň ve střelbě, vyklube mnohem schopnější vojanda. Navíc tu ještě máme příběh hlavního hrdiny Johna, který je v kraji známou firmou, ale už dlouho se tu neobjevil. Má tu staré známé, kteří vyrostli a jsou trochu drsnější, než si pamatuje a než on sám je.
Skupinka i se dvěma zkušenými lovci se vydává na lov. Setkají se i s nějakým tím divočákem, který dokonce jednoho z měšťáků zraní. Dost vážně. A pak už to jde z kopce. Je objeveno pole marihuany. Měšťák zabije lovce, což lovcův brácha nerozdýchá a pozve celou famílii, jakoby vystřiženou ze „Šíleného Maxe“ nebo něčeho podobného, aby se o chlapce a dívku z města postarala. Lov začíná. A brzy končí.
Přeživší sváteční vojáčci se dostávají do komunity, která žije nedaleko a kterou vede přírodu milující černoch, který ani chřestýše nezabije. Setkání s komunitou je povinným odhalením ženských předností. Taky si říkáte, co se to z toho příběhu, který byl naznačen v úvodní scéně, stalo? To já taky. Těšil jsem se, jak se lidi budou snažit chytit obrovského kance, který je bude po jednom zabíjet, nebude si dělat starosti, že v sobě má už pořádnou spoustu broků – nezastavitelný tank. Místo toho ale sledujeme amerického vojáčka, jak si leží „zraněný“ ve společnosti hipísaček a na hudbu Jamese Browna se nechá zhulit vodnicí. Z parádní hry na život a na smrt, napínavého hororu, se stává slabě psychedelický výlet k poznání přírody a sebe sama – a pozná se dost zevrubně. Ale konečně se aspoň dočkáme toho pořádného kance, který je tak slibně vyobrazen na plakátu k filmu. Plakát je proti snímku skutečným uměleckým dílem. Nic z toho, co plakát zobrazuje, ve filmu nenajdeme. Nuda, rádoby zajímavé honičky po lese, pár useknutých hlav a jeden hipísák, který si tak trochu hraje na posledního muže na zemi.
„Pig Hunt“ je jen další ukázkou toho, jak může zůstat nevyužit potenciál, který v sobě příběh má. Kdyby se film pojal trochu jinak, vyšla by z toho skvělá honba za životem, pokus předstihnout smrt v podobě obrovského kance. Jenže ten je tu druhořadý stejně jako nápad samotný. Z hororu, kde hrají zvíře a vůle po životě hlavní roli, se stala směšnost, která nebezpečí staví do rukou šílené sekty. Proč? Jen za poměrně povedené gore dávám mírně vyšší hodnocení, než jsem původně chtěl. Rádoby vysvětlující citát z Orwellovy „Farmy zvířat“ v závěru se snaží dát filmu hloubku, která chybí.
Hodnocení: 20%