Rare Exports (2010)

60%
Tak trochu jiná pohádka o Santa Clausovi.

Rare Exports

Rare Exports

Finsko, Norsko, Francie, Švédsko, 2010, 84 minut

 

Režie: Jalmari Helander

Scénář: Jalmari Helander, Juuso Helander, Petri Jokiranta a Sami Parkkinen

Hrají:

Onni Tommila (Pietari Kontio)

Jorma Tommila (Rauno Kontio)

Tommi Korpela (Aimo)

Rauno Juvonen (Piiparinen)

 

Na severských filmech – i když tenhle je natočený v koprodukci i s Francií – je zajímavé to, že většinou dovedou přijít s nějakým trochu jiným přístupem. A to platí i pro snímek „Rare Exports“, o němž by se při hodně jednoduché anotaci dalo říct, že to je jen další snímek pro děti, kde vystupuje Santa Claus a jednou z hlavních postav je dítě, konkrétně chlapec, který se s ním přímo setká.

Kdopak to je v kleci?

Ale jak říkám, Seveřani dokážou hodně překvapit, Finové pak tuplem, což Jalmari Helander předvedl už v krátkém filmu „Vzácné zboží“, na jehož základě byl snímek „Rare Exports“ natočen. Pak se Jalmari Helander vrhnul i na produkci se známými americkými jmény a za mě je snímek „Sejmi prezidenta“ se Samuelem L. Jacksonem také velmi povedené béčko, u něhož jsem se bavil.

Copak to letí?

Snímek „Rare Exports“ má něco z mnoha žánrů. Najdete tu prvky fantasy, černé komedie, pohádky, hororu, akčního filmu, dobrodružného filmu, dramatu, jednoduše je tady toho opravdu dost a každý si v tom může něco najít. A pro někoho to může být pořádný guláš, který mu nesedne. Tady už hodně záleží na vkusu, ne nutně na skutečných kvalitách filmu „Rare Exports“.

Zlý stařík.

A v čem je ten severský přístup jiný? Představte si, že Santa Claus není ten milý dědeček, co k vám vleze komínem, vypije mléko a sní sušenky a jako pozornost zanechá dárky pro vaše děti. Ne, představte si, že je to odporný staroch, který je zamrzlý v ledu a Američené si dělají nároky na jeho získání, protože v tom vidí příležitost, jak získat pořádné peníze. Stačí jen kopat dost hluboko.

Něco je u ledu.

Finsko-norsko-francouzsko-švédský snímek „Rare Exports“ je rozhodně podívanou, která dovede překvapit. Je to správně temné, jak jen severské filmy dovedou být, ale přitom je to i divácky zajímavé, ať už proto, že je zde dětský hrdina a jeho pohled, anebo proto, že to vizuálně prostě vypadá dobře a bylo vidět, že na téhle stránce si dal Jalmari Helander hodně záležet.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (příšery, děti)


Přidat komentář