Horns (2013)

45%
Od Alexandra Ajy i od této adaptace jsem čekal něco přece jen trochu jiného.

Horns

USA, Kanada, 2013, 120 minut

 

Režie: Alexandre Aja

Scénář: Keith Bunin podle románu Joe Hilla

Hrají:

Juno Temple (Merrin Williams)

Daniel Radcliffe (Ig Perrish)

Heather Graham (Veronica)

Kelli Garner (Glenna Shepherd)

 

Někdy by prostě člověk neměl číst předlohu, protože pak se na film nedokáže dívat tak, jak by se na něj díval bez znalosti původního díla. Joe Hill neodvedl se svou knihou „Rohy“ dokonalou práci, ale jednalo se o příběh, který měl svoje silné momenty. Bylo jasné, že pro potřeby filmu bude třeba je skrouhnout, ale to, co předvedl scénárista Keith Bunin, to je skutečně ohlodání na kost. Přesto se podařilo stopáž udržet na dvouhodinovém rozsahu, což je přece jen dost.

 A teď to pořádně rozjedeme!

Nebudu tvrdit, že došlo k úplnému předělání knihy, to zase ne. Tady jsou silné momenty, které jsou na první pohled patrné, a ty samozřejmě zůstaly i na plátně, ale došlo k částečným změnám souvislostí, něco se trochu pozměnilo, a i když to vypadalo na změnu nepříliš zásadní, ona v konečném důsledku docela mění to, co se Hill snažil říct. A tak je konečné vyznění snímku „Horns“ skutečně spíše výpovědí autorů filmu než autora románové předlohy. Zde je to vidět více než u jiných adaptací, kde se snaží o zachování původního vyznění.

 Merrin jsem si představoval jinak.

Snímek „Horns“ – v tomto ohledu stejně jako kniha – vypráví o tom, jak se Ig Perish jednou probudí a má na hlavě rohy. Ve filmu jsou scény poskládány trochu jinak a probuzení není scénou první, ale teprve se k ní dostaneme. Musím ale uznat, že v tomhle směru je poskládání scén z hlediska filmového mnohem logičtější, než pokud by měla být striktně zachována struktura knižní. Ig chce následně rohy, které nutí lidi říkat pravdu, respektive jejich skryté touhy, a někdy je i přimějí něco udělat, využít k tomu, aby zjistil, kdo skutečně zabil jeho životní lásku Merrin.

 Heather vždycky vynikne.

Film funguje v rovině romantického příběhu, ale nefunguje jako horor. Když jsem zjistil, že je pod filmem uveden jako režisér Alexandre Aja, říkal jsem si, že to bude nejspíš pořádně krvavá podívaná. Prostor tam určitě je. Hodně jsem se v konečném důsledku divil, že Ajovi hororová rovina nefunguje, gore – digitálního – je zde minimum, a ten největší hajzl zde v podstatě nemá prostor a jeho postava je hodně špatně napsaná. Najednou si uvědomíte, že kniha má neskutečné množství prostoru, a že to, co Joe Hill opravdu umí, jsou právě charaktery.

 Romantická rovina tu funguje.

Merrin se stává jen stínem své knižní předlohy a nezachrání to ani Juno Temple. Daniel Radcliffe ukazuje, že je schopným hercem, který se klidně zbaví svého britského přízvuku, aby do role dal opravdu všechno. Je více jak snesitelný, a i když jsem si myslel, že byl špatnou volbou, jsem nakonec spokojený. Méně spokojený jsem s přemírou CGI triků a skutečností, že Alexandre Aja nedokázal vytěžit z knižní adaptace skutečný horor. Snímku pak daly navíc něco, co tam ani být nemuselo – křídla.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (zvířata, vrazi, satan)


Přidat komentář