Hory mají oči 2

Pokračování u úspěšných hororů jsou nevyhnutelná, zvláště když se jejich rozpočet zaplatí už při prvním promítacím víkendu. Hory mají oči na sebe celkově vydělaly čtyřnásobek, což bohatě zaplatilo i pokračování. První Hory mají oči (tedy první remake) trhly celosvětově zhruba 70 miliónů dolarů a jejich rozpočet byl pouhých 14 miliónů. Pokračování stálo jen o milión víc. A jestli se ten milión navíc vyplatil? Posuďte sami.
>
 
The Hills Have Eyes II, USA, 2007

Režie: Martin Weisz 

Scénář: Wes Craven a Jonathan Craven 

Hrají: Jeff Kober (poručík Lincoln Redding)
Lee Thompson Young (Delmar Reed) 
Daniela Alonso (Missy)
Jessica Stroup (Amber Johnson)
 
 
   Během filmu jsem si poměrně často opakoval otázku, existují i horší horory? A ano, určitě existují i horší horory, ale v poslední době jsem nic moc horšího neviděl. Proč? No to si samozřejmě povíme, ale nejdřív k tomu, kdo vlastně na tomhle filmu pracoval. Režisérem filmu Martin Weisz. Nepříliš známé jméno, s kterým jste se však mohli setkat, neboť právě Weisz má na svědomí film o německých kanibalech (dle skutečných událostí), který je u našich západních sousedů znám jako Rohtenburg.
Mutant obhlíží okolí a čeká na jednotku amerických vojáků

   Známější jméno však stojí za scénářem tohoto filmu a to hned dvakrát. Toto jméno, vlastně spíše příjmení je Craven. Wes Craven, kdo by ho neznal? Někteří ho považují za otce hororu, já osobně tedy ne, ale nechme na vkusu. Přesto má Wes na svém kontě filmy, které se řadí mezi to lepší, co světový horor může nabídnout. Jeho filmy jsou prostě klasika, ať už stará Noční můra nebo novější Vřískot. Tím druhým Cravenem je Jonathan, Wesův syn, který s ním spolupracoval i na několika málo dalších filmech.
   Takže tu máme spíše začínajícího režiséra, protřelého hororového autora, kterému možná poslední dobou trochu dochází dech, a jeho syna, který rozhodně není tak známý jako otec. A co k nim přidat? Kupu neznámých herců, kteří nevyženou rozpočet moc vysoko. A tradá, máme tu film. Film o té nejpitomější jednotce amerických vojáků, který by mohl být brán jako parodie na americkou armádu, kdyby byl aspoň trochu vtipný. Ale není.
Jednotka už dorazila a je na čase udělat společné foto, než více než 50% vojáků odejde do věčných lovišť

   Už začátek nám řekne, o co tu jde. Porod mutantky, který je absolutně zbytečný a jedná se pouze o samoúčelné násilí, které má pro začátek šokovat. A tak to pokračuje dál. Nějaká ta vyhřezlá střeva, krumpáč do hlavy (že by novinka?), kopí do hrudi, useknutá ruka, znásilnění (další originalita, která vůbec nebyla v prvním dílu...), a tak to jde prostě dál. A příběh? Ten je velice jednoduchý.
   Tým vědců zkoumá v poušti, podporován vojákem, něco... Přiznám se, že netuším co. V samotném úvodu se říká, že nikdo neví, proč je tam ten tým vlastně vyslán. No jednoduše, tým je povražděn a do jejich tábora přijíždí skupina idiotských vojáků, která se s nimi má spojit. Jenže i oni narazí na mutanty a se zlou se potáží. A to je celé. Vojáci se snaží navzájem zachraňovat, až se nakonec z mutantího doupěte dostanou. Hurá. Ale závěr nám říká, že to možná zas takový happy end nebude.
Muži v akci

   Film, který se tváří jako další skvělý horor, se však díky místy až infantilnímu scénáři, stává nudou, která nezaujme ani příběhem, ani hereckými výkony (proboha těmi vážně ne!) a ani nějakými skvělými hororovými prvky, protože ty tu chybí. Ač by se v prostoru úzkých chodeb mohlo rozjet klaustrofobické šílení, každý záběr je předvídatelný a více než co jiného připomíná 3D skákačku s Larou Croft. Škoda, že tam žádná taková ženská hrdinka není. Film by se alespoň něčím ozvláštnil.
   Takže před sebou opět nemáme žádný udatný horor, který po nás půjde atmosférou, ale něco, co se snaží zaujmout poměrně detailními záběry na vnitřnosti, rozbité hlavy, rodící se děti. Tam, kde Alexandre Aja dokázal skloubit poměrně slušnou dávku napětí s kvalitním, i když také trochu přehnaným gore, se Martin Weisz snaží diváka šokovat a přesvědčit ho o tom, že parta odrostlých teenagerů, kteří se dokážou jen hádat, jsou americkými vojáky, kteří mohou být posláni rovnou do akce. Kouzelná je také závěrečná proměna přeživších zelených hlav, z kterých se najednou stávají uvědomělí hrdinové se srdcem na tom pravém místě, kteří by nikdy nenechali parťáka umřít pod rukou odporného a zlého mutanta.
A ženy v akci

   Ne, Wes Craven prostě zklamal. Konec a dost. Scenáristicky se mu film naprosto nepovedl, některé situace vyznívají naprosto hloupě a jedná se pouze o snahu posunout děj o něco dál za jakoukoli cenu. Doufám, že příští Cravenův film, pravděpodobně remake jeho vlastního Shockera, už bude o něčem trochu jiném. Musíme v to jen doufat.
Hororové filmy (slasher, gore, mučení, survival, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray.
Blu-ray


Přidat komentář