Sestry (1973)

70%
Jedna sestra hodná, druhá sestra zlá. Ale jak to vlastně je?

Sestry

Sisters

USA, 1973, 93 minut

 

Režie: Brian De Palma

Scénář: Brian De Palma a Louisa Rose

Hrají:

Margot Kidder (Danielle Breton / Dominique Blanchion)

Jennifer Salt (Grace Collier)

Charles Durning (Joseph Larch)

William Finley (Emil Breton)

 

Brian De Palma je rozhodně jedním z těch režisérů, kteří zanechali stopu ve světovém filmu. I když není nutně spojován jen s hororem, právě v oblasti hororu a thrilleru Brian De Palma začínal a zanechal nám zde hodně znepokojivé snímky, na kterých je vidět, že se inspiroval jak mistrem hororu Alfredem Hitchcockem, tak trochu i italským giallem, i když zase u gialla určitě budete mít místy pocit, že je samo inspirováno Hitchcockem.

 Co to má v ruce?

Danielle je modelka, která zrovna dělala menší štěk v jednom televizním pořadu, za který si odnesla i nějakou cenu a seznámila se zde s mužem, kterého si rovnou vzala k sobě domů. Na to, že je Danielle očividně cizinka, se umí v Americe docela otáčet. Ale tak ona je kočka, má tvář a tělo Margot Kidder, takže je celkem pochopitelné, že jí nikdo neodolá už při prvním setkání.

 Všechno nejlepší...

Noc skončí uspokojivým způsobem, jen ráno je to trochu divné. Přijela totiž Dominique, Daniellina sestra, a Daniellin milenec slyší jejich hádavý výstup, a i když mluví ženy francouzsky, je celkem jasné, že to není konverzace příliš poklidná. Promluví si tedy s Danielle, která mu sdělí, že přijela sestra. Navíc, jelikož jsou dvojčata, mají zrovna obě ten den narozeniny. A tak nový milenec nelení a jde koupit narozeninový dort, což se mu ani trochu nevyplatí.

 To musela být oslava.

Narozeninová oslava pořádně ani nezačala a už se začíná rozjíždět pátrání, protože sousedka, náhodou reportérka, něco viděla oknem, a je si jistá, že to byla vražda. Příběh zajímavé graduje a má tak atmosféru, zvraty, které nejsou přímo nečekané, ale jsou zvláštní, a musejí vést k nevyhnutelnému finále. Tohle všechno dělá z filmu, který můžete celkem brzy prokouknout, pořád velmi dobrou podívanou s atmosférou nepříjemného šílenství.

 S takovou držkou se člověk musí narodit.

„Sestry“ jsou parádní ukázkou toho, že Brian De Palma měl na to, aby se v hororu pořádně prosadil, což ještě prezentoval třeba filmem „Carrie“. Jeho scénář není dokonalý, a pokud už máte něco nakoukáno, tak si myslím, že ho celkem snadno prohlédnete, ale přesto je dobře vystavěný. Je to celkově velmi dobře odvedená práce, která se vyplatila. Ani po letech filmu na atmosféře moc neubylo.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář