Hra na vraha (2001)

25%
I v České republice máme vraha ve slasherové sérii - Jana Nováka.

Hra na vraha

Česká republika, 2001, 40 minut

 

Režie: Pavel Žďárek

Scénář: Pavel Žďárek

Hrají:

Filip Coufal (Petr)

Denisa Coufalová (Ilona)

Jaroslav Kasal (Milan)

Michala Rampichová (Dana)

 

Pavel Žďárek se se svou filmovou společností rozhodl, že v roce 2014 vrátí mezi lidi jejich film „Hra na vraha“, a to rovnou na DVD, kde bude kromě tohoto čtyřicetiminutového snímku také jeho pokračování, které bylo natočeno v době, kdy došlo na natočení prvního filmu, ale k jeho skutečnému vydání dochází až v současné době. Na jednom DVD tak dostáváte oba dva filmy a k tomu ještě další krátké bonusové filmy z tvorby Ducháček Movies.

 Tak se sešli.

Přiznám se, jak jsem v minulosti nesledoval nic moc českého, ani jsem nevěděl, že snímek „Hra na vraha“ existuje. Podle počtu hodnocení na ČSFD mám pocit, že jsem rozhodně nebyl jediný, protože film zde má v době psaní recenze skutečně minimum hodnocení (pouze šestnáct hodnocení a jen jeden komentář). Přesto se rozhodně z hlediska amatérského hororu jedná o snímek, který by neměl úplně pozornosti unikat, i když jeho kvality jsou prostě poměrně nízké, s tím se nic dělat nedá.

 Trochu popili.

Film začíná v podstatě jako „Evil Dead“, kdy parta přátel jede na chatu, aby si tam trochu užili. V tomhle směru film není nějak překvapivý a zhruba 90 % stopáže tvoří dialogy mezi postavami, které i díky herecké nezkušenosti nevyznívají nijak skvěle. Ale díky celkem dobré kameře (ve smyslu práce s ní, nikoli ve smyslu kvality obrazu, která je nízká) se povedlo některé scény natočit tak, aby to vytvářelo potřebnou atmosféru toho, že něco někde číhá. A také číhá – Jan Novák.

 Někdo zemřel.

Jan Novák, už podle jména, by mohl být takovým prototypem českého slasherového zabijáka. „Hra na vraha“ je také zamýšlena jako série, což potvrzuje druhý díl a snaha v současné době realizovat třetí, který by měl být alespoň vizuálně kvalitnější. Scénář je dokončen, alespoň jeho první verze, tak uvidíme. I když zde byla snaha vytvořit sérii, nic to nemění na tom, že „Hra na vraha“ je jednoduše ukázkou snahy, nikoli tolik umu, který je ještě limitován finančními prostředky.

 A někdo hrál stínové divadlo.

„Hra na vraha“ je skutečně přínosná hlavně v tom smyslu, že zde existuje touha mít vlastního, českého hororového zabijáka. „Hra na vraha“ ale i přes svou poměrně krátkou stopáž nedokáže vzbudit strach ani z toho, co vidíme, ani strach o postavy. Těch hororových okamžiků je strašně málo a naprosto zde chybí gore, které si představujete alespoň v tom jednom stříkanci krve. Jsem docela zvědavý, jestli se na „Hru na vraha“ bude jednou vzpomínat jako na začátek rozsáhlé série. V tom by byl asi její největší přínos, protože určitou mytologii film založil.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (slasher, béčka)


Přidat komentář