Hrabě Dracula
Nachts, wenn Dracula erwacht
Španělsko, Západní Německo, Itálie, Lichtenštejnsko, 1970, 98 minut
Režie: Jesus Franco
Scénář: Dietmar Behnke, Milo G. Cuccia, Carlo Fadda, Augusto Finocchi, Jesus Franco, Erich Kröhnke a Harry Alan Towers podle románu Brama Stokera
Hrají:
Christopher Lee (Hrabě Dracula)
Herbert Lom (Prof. Abraham Van Helsing)
Klaus Kinski (R. M. Renfield)
Maria Rohm (Mina Murray)
Film „Hrabě Dracula“, díky tomu, že byl natočen v poměrně široké koprodukci, je známý pod různými názvy. Italové mu říkají „Il Conte Dracula“, Španělé zase „El Conde Drácula“. Američani si film také jenom přeložili na „Count Dracula“. Nejodlišnějším je pak název německý „Nachts, wenn Dracula erwacht“ neboli „Noci, kdy se Dracula probouzí“. Nejedná se o film originální, ale o snímek, který plně vychází z předlohy Brama Stokera. V roce 1970 už s právy nebyl žádný velký problém.
Zmiňuji, že film není originální, a to je jeho hlavní problém. Nepřináší nic nového. Když říkám nic nového, skutečně nic nového. Detaily jako výrazné zjednodušení příběhu, přesunutí lokací a postav, tohle nejsou změny v zájmu originality, ale pouze v zájmu stopáže a snazšího sledování filmu. Nevím, jestli se to dělá pro diváka, nebo jenom pro potřebu vytvořit scénář, který nebude příliš komplikovaný. Tenhle skutečně není, protože nepřináší nic výjimečného, ale rovnou se žene ke konci, kde žádné překvapení nečeká.
Problém je v tom, že tenhle tah na bránu, jak se v posledních letech stále více používá, není úplně akční. Film je velmi pozvolný a začne nudit. Nejsou zde scény, které by vás příliš vytrhly. Samozřejmě, je zde zabití Lucy, její zmrtvýchvstání a krmení se na dětech, ale v jiných filmech o Draculovi to bylo podáno mnohem lépe, mnohem děsivěji. Napětí se ve filmu nijak nestupňuje, ale má být vytvořeno rychlými útoky, střihy, ale tohle prostě nemůže fungovat. Na to je film až moc pomalý a přechody až příliš nesystematické a chce se říct, že skoro až náhodné.
Je trochu překvapivé, že se snímek „Hrabě Dracula“ nepovedl, protože má obsazení, které by jakýkoli jiný horor mohl závidět. Postavu hraběte Draculy ztělesnil jeden z jeho nejslavnějších představitelů Christopher Lee, Van Helsinga si zase střihl Herbert Lom, dobře známý z filmů o „Růžovém panterovi“. Nesmím zapomenout zmínit ani Klause Kinského, který má ale neskutečně málo prostoru a jeho Renfield, který bývá jednou z nejsilnějších postav adaptací, je velmi slabý a téměř nevýrazný.
„Hrabě Dracula“ není filmem, který by se mohl považovat za dobrou adaptaci klasického románu. Chybí zde jakákoli invence, cokoli nového. Triky jsou velmi špatné a spíš se jim film vyhýbá, nejvíce pak skutečně potěší přítomnost hvězd a snaha zachovat co nejlépe prostředí a dobu, o které Bram Stoker ve svém legendárním románu psal. Neříkám, že jsou kulisy a kostýmy dokonalé, ale dýchnou na diváka tou správnou dobou. Příliš se nechci vyjadřovat k dabingu, který je především u Christophera Leeho příšerný a velmi podceněný.
Hodnocení: 35%