Hrůzná minulost (2012)

45%
Minulost, když se vrací, tak to většinou není proto, že by byla hezká. Alespoň v hororech ne.

Hrůzná minulost

The Pact

USA, 2012, 85 minut

 

Režie: Nicholas McCarthy

Scénář: Nicholas McCarthy

Hrají:

Caity Lotz (Annie)

Kathleen Rose Perkins (Liz)

Haley Hudson (Stevie)

Sam Ball (Giles)

 

Mám rád horory, kde je atmosféra. Přece jen to, co očekávám od hororu, je právě skutečnost, že mě bude běhat mráz po zádech. V tom je krása tohoto žánru a také to, co se mnohým autorům nedaří. V některých případech proto, že to ani není smysl jejich tvorby, na druhou stranu je třeba říct, že horor dnes skutečně nemusí pouze děsit, ale také zhnusit. Co je horor, to je na pořádně dlouhou debatu, která nikdy neskončí, a tak ani nemá smysl se zde do ní pouštět.

 Měla raději nechat zhasnuto.

„Hrůzná minulost“ je snímek, který svou atmosféru má, o tom žádná, a to je dobře. Hned na začátku je scéna, která dokáže odrovnat jistě hodně nezkušených diváků. Je to výborná scéna, která však není vygradována, což je trochu škoda. Možná by mohla být ještě účinnější, na druhou stranu by také bylo celkem pravděpodobné, že by ji tvůrci pojali tuctově, což by rozhodně nebylo v jejím zájmu. Bohužel zbytek není pojat až tak originálně, aby bylo možné hovořit o převratném hororu.

 Silná a odhodlaná hrdinka.

Snímek „Hrůzná minulost“ vypráví o dvou sestrách, které se mají znovu sejít ve starém domě, kde kdysi žily s matkou. Není to zrovna událost, na kterou by se obě těšily, protože zde neprožily nejšťastnější roky svých životů. Starší ale přemluví tu mladší, aby přijela. Jenže pak ta starší ze sester najednou mizí a mladší se začínají dít podivné události. Zjevuje se jí žena, která je podle všeho po smrti. Jakou to má spojitost s jejich matkou a co se stalo starší ze sester?

 Jako kdyby nevěděla, že jak dojde na tabulku, jde vše do háje.

Mladší pátrá, do svého pátrání zatahuje další postavy, jejichž osud rozhodně nebude z těch šťastných. Jsou do toho zataženi lidé, kteří mají paranormální schopnosti, a i když to není moc originální, tak ta holka, co se tu objevuje, je alespoň správně ujetá a v tomhle směru celkem inovativní. Jinak je zde ale až příliš mnoho tradičních prvků podobných filmů, dojde i na duchařskou „tabulku“ a otázky, na které odpovídá někdo ze záhrobí. Asi je to pak u mě únavou z toho, že je něco podobného poslední dobou vidět moc, což vedlo k tomu, že mi snímek tolik neřekl.

Vycítila přítomnost něčeho velkého. 

„Hrůzná minulost“ tak není úplně špatným filmem a jeho největším pozitivem je fakt, že se snaží budovat atmosféru a snaží se, aby se neustále něco dělo. Je to chvályhodné, ale je třeba si uvědomit, že tohle všechno je řešeno poměrně tradičně a není zde nic zásadního, čím by tenhle snímek jakkoli přispěl k modernímu hororu. Fajn atmosférická jednohubka, která se nakonec dočkala i pokračování.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (duchové, béčka, vrazi)


Přidat komentář