Hrůzostrašné příběhy (1963)

75%
Vincent Price ve strašidelných příbězích podle Nathaniela Hawthorna.

Hrůzostrašné příběhy

Twice-Told Tales

USA, 1963, 120 minut

 

Režie: Sidney Salkow

Scénář: Robert E. Kent podle příběhů Nathaniela Hawthorna

Hrají:

Vincent Price (Alex Medbourne / Dr. Giacomo Rappaccini / Gerald Pyncheon)

Sebastian Cabot (Dr. Carl Heidigger)

Brett Halsey (Giovanni Guasconti)

Beverly Garland (Alice Pyncheon)

 

Vincent Price se přece jen nejvíce proslavil filmy, které jsou adaptacemi klasických hororových děl, především pak od Edgara Allana Poa. Ale ve svém repertoáru má i další, kromě takového Howarda Phillipse Lovecrafta je to i klasik literatury obecně, Nathaniel Hawthorne, který napsal povídky, podle nichž byl natočen snímek „Hrůzostrašné příběhy“. Film obsahuje příběhy celkem tři.

 Vincent Price, když se usmívá, pořád vyzařuje děs.

První příběh se jmenuje „Věčné mládí“ a musím rovnou na úvod říct, že mi přišel ze všech nejlepší. Vincent Price zde hraje doktora, který pozval na skleničku kolegu. Jak se ukáže, ve víně je pravda, což v tomhle případě znamená, že po otevření rakve s přítelovou mrtvou manželkou, dvojice nalezne lektvar mládí, který ale odhalí i minulost, jež měla zůstat zapomenuta.

 I on může trpět.

Skoro to vypadá, že v prvním příběhu je v popředí více Sebastian Cabot. O to výraznější je pak Vincent Price ve druhé části, která se jmenuje „Vězení“. Zde hraje otce mladé dívky, která dospívá a je už na vdávání. Jenže tohle její otec nechce nechat jen tak a snaží se za každou cenu zajistit, že jeho dcera z domu neodejde. Tady je Vincent Price správně démonický.

 Povedený záběr.

Civilnější, i když pořád ještě docela temná postava, je i v příběhu třetím, v příběhu, který se jmenuje „Kletba“. Tady je Vincent Price posedlým mužem, který se snaží najít poklad, jež by měl být ukryt v panství, kde žije, poklad, který je ale spojen s kletbou, jež je na jeho rodinu uvalena. Stejně jako se ale nezastavil před ničím otec ve druhém příběhu, nezastaví se před ničím Pricova postava ani v této poslední části.

 Raději nic zkoumat neměli.

Vincent Price je tím, kdo snímek „Hrůzostrašné příběhy“ táhne, což se ale dalo čekat. Jeho postavy jsou si docela podobné, ale to je i jejich krása. Víte, co od nich čekat, a jste rádi, když to dostanete. Tohle by měl být film, který by rozhodně měl patřit ke klasice s Pricem, a to i proto, že to není podle Poa. První příběh mě pak skutečně nadchnul a já jsem si tak užil i zbytek filmu.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář