Hulk (2003)

30%
Víte, jak se o komiksu říká, že je to brak, tak film "Hulk" je přesně ten důvod, proč tomu tak je. Kýč, který se dá jen velmi těžko snést.

 

Hulk

Hulk

USA, 2003, 138 minut

 

Režie: Ang Lee

Scénář: John Turman, Michael France a James Schamus na motivy postav vytvořených Stanem Leem a Jackem Kirbym

Hrají:

Eric Bana (Bruce Banner)

Jennifer Connelly (Betty Ross)

Sam Elliott (Ross)

Nick Nolte (Otec)

 

Někdy si opravdu naivně myslím, že veřejné mínění nemá pravdu a že když se na film podívám sám, budu z něho mít mnohem lepší pocit, než měli ostatní. Jenže někdy to prostě není pravda. Film „Hulk“ je toho jednoznačným důkazem. Když jsem jej sledoval, říkal jsem si, jestli i Stan Lee v něj vložil takovou důvěru a jestli se mu výsledek líbil. Jack Kirby se ale dle mého musel obracet v hrobě.

Ani ten Hulk nevypadá moc dobře.

Hulk je jednou z nejzajímavějších postav, které byly v komiksovém universu stvořeny. Pravda, není to postava úplně originální, přece jen paralela s doktorem Jekyllem a panem Hydem je více než jasná, ale přesto se jedná o postavu, která má obrovský potenciál. Myslím, že to pochopil hlavně Mark Millar, když vytvořil své „Ultimates“. Když se v nich doktor Banner promění v Hulka, tak to není jen nějaký zlobr, ale atomovka s humanoidními tvary. Ničí a nic jí nedokáže zastavit. „Hulk“ v provedení Anga Lee a jeho scénáristů je jiný, více... mainstreamový.

Rozhodně to není Nolteho životní role.

Docela chápu, o co se Ang Lee snažil. Chtěl vytvořit film, který bude maximálně odkazovat na to, odkud pochází, tedy na komiks. Už jen přítomnosti Stana Leeho nebo Lou Ferringa, který hrál Hulka v amerických seriálech v 70. i 90. letech (i když ve druhém seriálu jen hlasově) mluví za sebe. Rozumím tomu, komiks je v Americe milovaný. Jenže Ang Lee, což tak nějak není rodilý Američan, se pokusil jít dál. Vložil do filmu panely. Skutečně obraz je velmi často rozdělován na menší okna, podobně jako tomu bylo například v seriálu „24 hodin“. Ani tam se mi to dvakrát nezamlouvalo, ale oukej, to byl televizní seriál, navíc to mělo smysl. V „Hulkovi“ to vypadá prostě divně.

Klidně by to mohl být i Peter Parker.

Když jsem se na „Hulka“ díval, neustále jsem si říkal, jestli to opravdu mysleli vážně a vyšel jim z toho takový paskvil, kde i Nick Nolte vypadá příšerně – ne, že by jinak vypadal jako nějaký krasavec, ale herec to není špatný – anebo zůstávala druhá možnost. Ang Lee měl celou dobu v úmyslu natočit parodii žánru a udělat si z „Hulka“ srandu. Jenže pokud by sledoval tenhle neušlechtilý cíl, proč se u toho člověk nezasměje? Film je neskutečně předvídatelný, strukturovaný jako ty nejhorší komiksy, kde vám je dopředu jasné, kdo je skutečný hajzl. Hodně se tu dá na efekty, protože tohle taky ke komiksu patří. Postavy jsou ploché a nezajímavé. To je taky komiks, bohužel. Jo, a Eric Bana neumí hrát, ale s tím se nic moc dělat nedá.

Jennifer Connelly si takový film nezasloužila.

Ang Lee vzdal hold komiksovému hrdinovi tím, že namíchal koktejl nezajímavých postav, okořenil to slabým sci-fi, najal poměrně dobré herce, vždyť ani Jennifer Connelly není nějaká druhá liga, a hodil je do dění tak dogmatického, nenápaditého, bez jakéhokoli cíle a smyslu, že se v tom všichni naprosto ztratili. O čem ten film byl? O Hulkovi přece! A tohle je tak jediná odpověď, kterou dostanete. Edward Norton možná odepsal film „Neuvěřitelný Hulk“, kde si zahrál titulního zelenáče, ale ve srovnání s tímhle je to pořád geniální dílo.

 

Hodnocení: 30%

Hororové filmy (příšery, komiks, vědci)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář