Hunger Games (2012)

40%
"Hunger Games" jsou dle mého názoru jedním z nejvíce přeceněných filmů poslední doby. Přiznám se, že úplně nerozumím tomu, kde tkví jeho úspěch.

 

Hunger Games

The Hunger Games

USA, 2012, 142 minut

 

Režie: Gary Ross

Scénář: Gary Ross, Suzanne Collins   a Billy Ray podle románu Suzanne Collins      

Hrají:

Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen)

Josh Hutcherson (Peeta Mellark)

Stanley Tucci (Caesar Flickerman)

Wes Bentley (Seneca Crane)

 

O mladých pro mladé. Dnes tohle letí. Natočíme film, kde budou teenageři a romantika, jen cudná láska, nic erotického, protože to do takových filmů nepatří, stejně jako tam nepatří násilí, kterého by bylo až příliš. Dobře, tohle není ještě takový provar, ale svádí to k tomu, že to nebude úplně ono. Úspěšná předloha nasvědčuje, že by to mohlo být zajímavé, stejně jako námět, který možná není úplně originální, ale má za sebou vytvořený svět budoucnosti, který docela funguje. Co se tedy tak ošklivě pokazilo, že lidi na to chodí, i když film za takovou návštěvnost nestojí?

Ještě že nakonec ten luk a šípy získala. Nečekaně.

Film má dvě a čtvrt hodiny, z toho asi 40 % jsou dlouhé záběry, kde se naprosto nic neděje. Zbytečné detaily, kterými se snad snažil režisér sdělit něco důležitého, nejspíš to, že i když Katniss žije v kraji těžařském, stejně má na sobě pořádnou vrstvu makeupu, aby její obličejík vypadal jako ze škatulky. Vedle toho je pak v kontrastu naprosto šílený přeumělkovaný svět Capitolu, kde mají všichni vkus jako Gaga, která by zde naprosto zanikla. Asi abychom si nemysleli, že by tihle lidé mohli být námi, že i my bychom mohli mít tak zvrácený vkus. Ano, místy sociální kritika funguje, jenže ono to o ní vlastně zase tolik není. Pořád je to o milostném příběhu, který je tu zajímavý asi jako plivanec na zaneřáděném chodníku.

A jde se na popravu. Ne, kecám, ono to dopadne dobře. Překvapivě.

První hodina a něco uběhla a já jsem si říkal fajn, chtěli nás seznámit se světem „Hunger Games“, ušlo to, hlavně kvůli některým scénám, ale teď teprve přijde to pravé. Ta pořádná akce. Jenže tady jsem pořádně narazil. Došlo na reality show, kde umírají lidé, byla zde jedna scéna, která byla trochu drsná, ale zase ne moc, aby toho nebylo příliš. Ale pak? Děs, běs, nuda a šeď. Tahle reality show je pořádně nezajímavá a já se divím, jak je možné, že vydržela už 74 ročníků. Koho to jako ještě zajímá, když jich 13 z 24 umře hned na začátku a ostatní se několik dní plouží divočinou, aby umřeli tak nezajímavě, že se ani nedivíte, že nikdo neukázal koláče sledovanosti?

Prostě Lady Gaga.

Ano, chtěl bych film akčnější, drsnější a méně romantický. Co by to znamenalo? Že by se tržby snížily tak na desetinu. Je to jen komerce a nic jiného. Dlouhé záběry a detaily určitě nejsou uměním, i když tak chtějí vypadat. Film není ničím tak úchvatný. Koho jsem si skutečně užíval, tak Woodyho Harrelsona, který je prostě výtečný v každé roli. Stejně tak Donald Sutherland. Oba byli ve filmu příliš málo.

Woody je prostě borec. To je jasné.

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak se mohlo stát, že film, který je prvním dílem, měl v kinech po prvním víkendu takový úspěch. Odpověď se nakonec přece jen dostavila, protože si myslím, že se sešlo několik důležitých faktorů. Tím prvním je „Twilight“ a jeho úspěch, na kterém „Hunger Games“ staví. Druhým faktorem je skutečnost, že se filmová verze dostala do kin velice rychle po uvedení knihy a lidé byli zvědaví, jak to bude vypadat. Ten třetí je, že se producentům neskutečně povedla marketingová kampaň (masáž) a lidé na to šli, protože si říkali, že bude skvělé vidět reality show budoucnosti, kterou by pravděpodobně skutečně rádi viděli. Pro mě ne. Nejsem zklamaný, nic jsem nečekal. A to jsem dostal. Trochu mě těší, že jsem za film nemusel platit, protože jsem dostal volňásek.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (survival, vrazi, děti)


Přidat komentář