Icemanovy nahrávky: Rozhovor se zabijákem (1992)

75%
Snímek "The Iceman" mě přivedl k tomu, abych se o Richardu Kuklinském dověděl trochu víc.

Icemanovy nahrávky: Rozhovor se zabijákem

The Iceman Tapes: Conversations with a Killer

USA, 1992, 2x47 minut

 

The Iceman Interviews

USA, 2003, 150 minut

 

 

Režie: Arthur Ginsberg

Scénář: Park Dietz a Richard Kuklinski

Hrají:

Richard Kuklinski

 

Bude nejlepší uvést pár základních informací. V obou případech se jedná o filmy, které jsou filmy dokumentárními a v obou případech je hvězdou nájemný vrah Richard Kuklinski, který se proslavil jako člověk, jenž má na svědomí více jak 200 zabití. Sám přesně nevěděl, kolik jich bylo. Myslím, že slovo proslavil, je zde na místě, protože v dnešní době je k proslavení potřeba skutečně málo. „Icemanovy nahrávky: Rozhovor se zabijákem“ je dvoudílným dokumentárním filmem, kde se Richard Kuklinski zpovídá a k tomu jsou doplněny obrazy z jeho života. „The Iceman Interviews“ je pak rozšířenou verzí, kde je ještě interview Kuklinského s psychiatrem Parkem Dietzem.

Milý člověk.

K tomu, abych se na tenhle dokument (budu o něm mluvit v jednotném čísle, protože novější verze obsahuje původní dokument a něco navíc) podíval, mě inspiroval nedávný snímek The Iceman, který zachycoval právě život Richarda Kuklinského. Fascinovalo mě rozdvojení, s kterým je možné žít jeden lidský život. To je něco naprosto neuvěřitelného a člověk jen těžko pochopí, jak mohl Kuklinski svou práci vykonávat dvacet let bez toho, aby měla rodina jediné podezření.

Má skvělé přátele.

Na jedné straně milující otec a manžel, který se vždy dokázal o svou rodinu postarat, na straně druhé nájemný zabiják, který neměl problémy s tím, aby chladnokrevně zabil kohokoli, na koho se ukázalo. Jak sám přiznal, mnohé z jeho obětí vůbec nebyly na zakázku, byly pouze experimentem, případně zabíjel ze vzteku, že ho zrovna někdo naštval. Dokument se snaží částečně odhalit to, proč tohle Kuklinski dělal, na druhou stranu nepřinese dostatečnou odpověď, jakou byste chtěli.

Krásnou rodinu.

Richard Kuklinski byl zvláštní osobou. Vypráví o svých činech bez pohnutí, vypráví o tom, jak zabíjel a je naprosto klidný. Přesně takovým vrahem byl. Zabíjel bez výčitek, bez emocí. Proč by o tom měl vyprávět jinak? Jsou témata, kterým se vyhýbá, jednou dokonce projeví cit, když se rozpláče nad tím, že by si přál, aby mu rodina odpustila, ač prve odpuštění nechce po nikom. Jeho chlad, který je jedním z důvodů pro přezdívku Iceman, z něj ale čiší a z Kuklinského, ač jen klidně sedí, jde stále strach.

A vždycky se dovedl smát.

V současné době je již Richard Kuklinski po smrti. Zemřel v roce 2006, a i když se uvádí jako příčina smrt přirozená, jsou zde určité okolnosti, které to popírají. Především pak skutečnost, že měl Kuklinski svědčit v případě proti jednomu z mafiánských bossů, který byl brzy po Kuklinkého smrti zbaven podezření. Dokument samotný je seznámením s tímto člověkem, především je to jeho monolog, ale přesto, když se na Kuklinského díváte, můžete se o člověku a jeho temné stránce dovědět poměrně dost. Chlad, s jakým vystupuje, vás celkem zamrazí.

 

Hodnocení: 75 %

Vaše komentáře

Madsen
Ahoj, moc rád bych viděl všechny tři dokumenty ale s titulkama. Hodně zajímaví člověk.Zrovna jsem dočetl knihu Ledař.Doporučuji
Madsen 11.05.2014 18:44:24 Reagovat Přidat nový komentář
Frida
Taky jsem právě dočetla knížku a jdu hledat dokument s titulky...
Frida 02.07.2014 10:22:10 Reagovat Přidat nový komentář
Ivo
Dal jsem požadavek na titulky.com na všechny tři díly. Jestli můžeš tak tam dej hlas ať si toho někdo všimne a udělá je. Jinak ty dokumenty jsou na HBO GO. Naposledy ještě odkaz na zfilmování Kuklinského :). Iceman, The (2012).
Ivo 02.07.2014 20:53:59 Reagovat Přidat nový komentář
roman690046
Ja som knihu docital uz pred rokom a pol ..... presurfoval som vsetko ohladom dokumentu s nim z vazenia s titulkami popr. dabingom ...... nenasiel som nic:(( ak niekto zozeniete, prosim kontaktujte ma na mail: [email protected] DAKUJEM
roman690046 27.07.2014 20:39:38 Reagovat Přidat nový komentář
Bartali
Ahoj,o Kuklinskim jsem vůbec nic nevěděl,viděl jsem krátkou epizodu v TV až nyní,tedy červenec 2020 a zajímalo by mě,jestli by jsi mi dokázal poradit kde bych mohl sehnat ty tebou uváděné 3 dokumenty s titulkama,díky za info Bartali.
Bartali 07.07.2020 06:39:08 Reagovat Přidat nový komentář
Redakce
Dobrý den! Je mi líto, ale aktuálně už neporadím. Nepamatuji si, kde jsem film získal.
Redakce 07.07.2020 09:37:55 Reagovat Přidat nový komentář
Madsen
Ahoj, já na to koukal na HBO GO. Stačí si to pořídit na měsíc zdarma a můžeš se na to kouknout. Ale je možné, že se to dá někde stáhnout nekoukal jsem :).
Madsen 07.07.2020 10:17:30 Reagovat Přidat nový komentář
mino
The Iceman - Spoveď nájomného vraha Mafie - Online dokumentárne filmy náhodne som to našiel,už z posledných síl :D
mino 09.11.2014 01:40:49 Reagovat Přidat nový komentář
Madsen
Tak to teda klobouk dolů. Já jsem si musel objednat HBOGO abych to viděl. Ale stálo to za to. SUPER dokumenty. DOPORUČUJI
Madsen 15.12.2014 20:09:53 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (vrazi)


Číst komentáře