Inkvizitor

70%
Kdo se pustí do "Inkvizitora", české hry, která se už pomalu stala pojmem mezi hardcorovými RPG harcovníky, nechť se připraví na hlemýždí tempo, vyčerpávající náročnost, těžké souboje a stohy popsaného papíru (potažmo obrazovky). A také na neobyčejný zážitek.

Inkvizitor

Vydal Cinemax v roce 2009

 

Jak by šlo odmítnout žádost o pomoc, když přichází z úst samotné inkvizice? Hrdina se proto ocitá u městečka Hillbrandt, kde má osvětlit vraždu místního obchodníka. Z podstaty vyšetřování vyplývá, co vše bude obnášet detektivní práce - rozhovory s kdejakým ochmelkou, pobíhání z místa na místo, střádání přímých i nepřímých důkazů, výměnný obchod služeb a protislužeb, a když na to přijde, i hledání informací pod pohrůžkami nebo pomocí oblíbených středověkých vyslýchacích metod - na mučidlech. Inkviziční proces má svoje vlastní postupy, od obvinění k odsouzení k smrti na hranici, které může hrdina snadno využít. Ale pozor, tento nástroj na odhalování heretiků a ďáblových poskoků je nejlépe používat s rozvahou, protože umučení nevinného člověka ještě nikdy nikomu náklonnost lidí nepřineslo.

 

Dialogy nejsou dabované, takže se připravte na spoustu čtení.

 

Uvedeným úkolem může být pověřena jedna ze tří postav, podle zcela klasické volby - paladin, kněz nebo zloděj. Při vytváření postavy to bude jedno z nejjednodušších rozhodnutí, protože po něm následuje rozdělování schopností a vlastností s vědomím toho, že k čemu má přístup jeden, nemá druhý. Tady už je možné začít tušit, jak rozsáhlý obsah "Inkvizitor" má. Jenom magických škol je tu hned několik a lze se specializovat i na neobvyklé typy, například na pohanskou nebo inkviziční magii. Kouzelnický systém se skládá ze svitků, knih, pečetí, lektvarů, jejichž kombinací lze dosáhnout zajímavých účinků. Jeho principy autoři vysvětlili v pdf souborech, přiložených ke hře, kde kromě klasického návodu a přehledu zbroje a zbraní najdete i speciálního průvodce světem magie.

 

Strnulé souboje jsou slabou stránkou hry a názorně ukazují, proč se od tohoto systému dávno upustilo.

 

Tento ambiciózní projekt si prošel tolika komplikacemi, že k vydání došlo s obrovským zpožděním deseti let, takže propásl dobu, kdy by jeho grafická stránka a herní mechanismy byly ještě akceptovatelným standardem. Dnes se už počítá mezi retro kousky, které si zachovaly všechny klady i zápory starých RPG. Vizuální stránka hry má své kouzlo a je dostatečně promyšlená i detailní, svět a postavy do hloubky rozpracované, původní scénář tvoří tisíce stránek a nabízí stovky hodin hracího času. Avšak nedají se přehlédnout některá "ale"...

 

Pohled do kouzel pekelné magie.

 

"Inkvizitor" si může v obtížnosti připsat tu nejvyšší příčku. Nemá cenu počítat, kolikrát zůstanete viset zaseknutý na jednom místě, při jednom úkolu, až máte pocit, že hra nemůže dál pokračovat, že problém nemá řešení. I na normální obtížnosti může být ze začátku problémem přežít souboje, které se na první pohled zdají celkem snadné. Překonat tuto fázi pojatou ve smyslu úsloví "hoďte ho do vody, ať se naučí plavat", trvá nějaký čas a vyžaduje dost trpělivosti a zásobu léčivých elixírů v inventáři. S růstem úrovní se postava ve světě zabydlí a získá schopnosti a vybavení, které jí pomůžou protloukat se se ctí, i širší výběr v nabídce společníků.

 

Jak si autoři vyhráli s grafikou dokazuje i krásně vyvedený inventář.

 

Recenzenti se většinou kroutí, když mají "Inkvizitora" jednoznačně doporučit, protože jde o velmi specifickou hru, která bude sedět spíš užšímu výběru hráčů. Jestli ale milujete staré klasiky, jako je například "Baldur's Gate", máte dost času a trpělivosti, nebo si chcete vyzkoušet, jak vypadala "erpégéčka" před patnácti lety, sáhněte po "Inkvizitorovi". Pokud chcete svižný fantasy příběh ve stylu "Skyrimu" nebo "Zaklínače", pak si pořízení tohoto old-schoolového klenotu pečlivě rozmyslete.

 

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows XP / Vista

Procesor Intel nebo AMD 1,6 GHz

Paměť 512 MB RAM

Grafická a zvuková karta kompatibilní s DirectX 9

Hororové hry (příšery, satan)


Přidat komentář