Insidious 3: Počátek (2015)

70%
Ač je to překvapivé, tahle série je pořád dobře našlápnutá.

Insidious 3: Počátek

Insidious: Chapter 3

Kanada, USA, 2015, 97 minut

 

Režie: Leigh Whannell

Scénář: Leigh Whannell

Hrají:

Dermot Mulroney (Sean Brenner)

Stefanie Scott (Quinn Brenner)

Angus Sampson (Tucker)

Leigh Whannell (Specs)

Lin Shaye (Elise Rainier)

 

Do kin se nám dostal již třetí díl v sérii „Insidious“. Ještě před zhlédnutím se nabízela otázka, jestli má tahle série smysl, hlavně vzhledem k tomu, že se podle českého názvu dopředu vědělo, že se jedná o prequel. Asi máme blbější publikum, které musí okamžitě mít na očích, kam si film časově zařadit. Stejně byste to pochopili, pokud sérii znáte. A pokud ji neznáte, bylo by vám celkem jedno, jestli je to snímek první nebo třetí.

 Elise ale pomůže.

V chronologii dějové se tedy jedná o skutečně první film, který v sobě má velké množství náznaků a základů pro to, co se dělo dál ve filmech „Insidious“ a Insidious 2. V tomhle musím Leighe Whannella pochválit. Hlavně je vidět, že si nad sérií drží ochrannou ruku a vede ji směrem, kterým sám chce. Kromě scénáře, který psal i pro oba první filmy, se tentokrát chopil i režie, kterou mu přenechal jeho parťák James Wan, jenž si v „Insidious 2: Počátek“ střihl malou roli divadelního režiséra na přijímacích zkouškách, které podstoupila hlavní hrdinka.

 A už jsme doma. Hurá!

Quinn je holka, která má celkem normální pubertu. I to, že by chtěla mluvit se svou mrtvou matkou, se jeví celkem normální. Právě z toho důvodu kontaktuje starou známou Elise (Lin Shaye), která ale prochází osobní krizí a po smrti manžela už nechce dělat médium. Má k tomu svoje oprávněné důvody, s nimiž se setkáme, ale které dobře známe už z předchozích dvou filmů.

 Že by kyberšikana?

Quinn se podaří matku kontaktovat. Alespoň si to myslí. Jenže ve skutečnosti kontaktovala někoho/něco trochu jiného. A ten někdo po ní teď jde. Leigh Whannell sází hodně na to, že vytvořil dostatečně děsivou postavu démona. Co si budeme povídat, v tomhle skutečně uspěl. Ty hororové scény se pak psaly snad samy, a i když se mohou jevit trochu ohrané a všechno, co přijde, je očekávané. Ale stejně z toho budete u vytržení a stejně to s vámi trochu zamává, bude vás mrazit, anebo rovnou vykřiknete.

 Ani rodič všechno nezachrání.

Musím říct, že horory tohoto typu se skutečně nejlépe užijí v kině, a to případně s co nejvíce lidmi. I to, jak na ně film působí, je sám o sobě zážitek. Leigh Whannell se už trochu opakuje, ale i jako režisér dokáže dostatečně zručně vyvážit hororové momenty a zábavnější část, která je ke konci filmu. Však asi tušíte, která dvojice se o ni postará. Díky znalosti předchozích filmů si třetí díl užijete víc, ale jako horor bude působit výborně i na ty, kteří sérii ani trochu neznají. Jako začátek pro sledování je to skvělé.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář