Insomnie (2002)

75%
Americká verze filmu "Insomnie" je pro mě osobně zajímavější, než její původní norská verze. Al Pacino a Robin Williams podávají skvělé výkony

 

Insomnie

Insomnia

USA, Kanada, 2002, 118 minut

 

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Hillary Seitz podle původního scénáře Nikolaje Frobenia a Erika Skjoldbjærga

Hrají:

Al Pacino (Will Dormer)

Robin Williams (Walter Finch)

Hilary Swank (Ellie Burr)

Martin Donovan (Hap Eckhart)

 

Christopher Nolan je jedním z nejoriginálnějších autorů, kteří v současné době na filmové scéně působí. Dokazuje to téměř každým filmem, který natočil. Od dob filmu „Memento“ jeho hvězda stoupá – naprosto právem. Včetně „The Dark Knight Rises“ natočil celkem osm celovečerních filmů. A pouze k jednomu z nich nenapsal scénář nebo se na jeho tvorbě nepodílel jako spoluautor. Tímto filmem není žádný jiný než právě „Insomnie“. I když se mi to moc nechce psát, tak „Insomnie“ je remake norského stejnojmenného snímku, kde zářil Stellan Skarsgård. Ale není každý remake špatný a Christopher Nolan to „Insomnií“ dokazuje.

Dva skvělí herci - Al Pacino a Robin Williams.

Detektiv Will Dormer je povolán k jednomu případu, který se udál na severu, v Aljašce. Spolu s ním cestuje i jeho kolega Eckhart. Dormer na tom není úplně dobře. Oddělení vnitřních záležitostí ho vyšetřuje a Eckhart je k němu nasazený právě z toho důvodu. Při pátrání navíc dojde velmi záhy k nehodě, kdy je Eckhart právě Dormerem zastřelen. Problém, který se Dormer snaží řešit po svém. Jenže všechno mu trochu ztěžuje skutečnost, že je zrovna období, kdy slunce nezapadá. V noci je světlo jako ve dne a Dormer není schopen usnout. Nespavost se na něm zle podepisuje. Skoro se nabízí název „30 dní dlouhý den“.

Nejen insomnie mu nedá.. no, spát.

Co je potřeba na filmu v první řadě vyzdvihnout, jsou herecké výkony. Jako první je to výkon Ala Pacina, který je na obrazovce téměř pořád, což ale ani trochu nevadí, protože tenhle člověk prostě umí hrát a opět to dokazuje. Ale není sám. Hilary Swank je pro mě osobně jednou z nejlepších hereček – není divu, že už má ve svém mladém věku dva Oscary. I zde hraje velmi dobře. Ale naprostým vrcholem je Robin Williams, který by měl mnohem víc hrát ve vážných filmech a ne jen v komediích.

Hilary Swank je dobrá opora.

Příběh filmu je dobrý, ale přece jen jsou zde určité nedostatky. Hlavně není přímo zaměřeno na případ, ale je spíše zaměřeno na detektiva Dormera samotného. A tak je „Insomnie“ spíše psychologickým dramatem než detektivním thrillerem. Sluší mu to, to určitě, ale přece jen tam chybí trochu víc napětí, které zde mohlo být vystavěno. Ale film má svou atmosféru, o tom nelze pochybovat. Jen je to atmosféra nejistoty, očekávání, nikoli přímo atmosféra děsu. A nakonec je zde i finální zvrat.

Moc dlouho se ve filmu neohřeje.

„Insomnie“ není nejlepším filmem Christophera Nolana, alespoň z mého pohledu, ale přesto se jedná o film, který vás ani na chvíli nenechá chladnými. Koncert hereckých hvězd je skutečnou symfonií a Robin Williams si střihl úžasného magora. Jak říkám, takovým rolí by měl mít více. Navíc je „Insomnie“ jedním z těch thrillerů, kde vůbec nevadí, že je vrah známý dávno před koncem. Stejně má snímek svou sílu, která se dostavuje i s posledními slovy, která Al Pacino pronese. Skvělé zakončení.

 

 

Hodnocení: 75%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
na tohle se chystám už dlouho - takže doporučujete?
Veronika Schreiberová 18.04.2012 10:21:47 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
V tomhle americkém provedení určitě. Člověk má Robina Williamse zafixovaného jako komika, ale on je mnohem lepší jako dramatický herec. Navíc Aljaška je prostě nádherná.
Martin Štefko 18.04.2012 10:24:45 Reagovat Přidat nový komentář
Ondra Heřmánek
Klidně bych pár procent přidal - od začátku až do konce sem ani nemrkl, natož zavřel oko ;-)
Ondra Heřmánek 24.04.2012 16:48:44 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (vrazi)


Číst komentáře